Yeni nesil çocukların evlerinden çıkmayıp sürekli sanal ortamda oyun oynamaları son dönemlerde artış gösterdi. Çocukların sokaklara çıkıp arkadaş grupları ile birikte zaman geçirmemesinde rahatsız olan Bolu Belediyesi ile Canip Baysal İlkokulu beraberliğinde bir proje hazırlandı. Hazırlanan projede eskiden oynanan sokak oyunları ile şimdiki çoğu cocuğun bilmediği oyunları anlatan bir kitap düzenlendi.

Sokak oyunları hakkında çocuklara bilgi veren kitap, okullarda öğrencilere dağıtıldı. Projenin devam eden kısmında 'Geleneksel Çocuk Oyunları Şöleni' bir çok çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Çocuklar arkadaşlarıyla grupar halinde bu oyunları heyecanla oynadılar. Mendil kapma, ip atlama, saklambaç ve kitapta yer alan oyunların tadını çıkardılar.

Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, bu proje ile eve kitlenen çocukları, teknolojiye olan bağımlılıklarını biraz olsun kırmak onlara farklı eğlence alternatifleri sunmak istediklerini dile getirdi. Emine Davarcıoğlu, ''Eski oyunları çocuklarımıza anlatan bir kitap çıkarttık. Canip Baysal İlkoluku ile beraber çalıştığımız prodeje, çocukların sanal ortamda saatlerce vakit geçirmeden, sokaklarda, bahcelerde , arkadaşları ile birlikte iç içe olmalarını istedik. Proje hazırlanıken kendi çocukluk zamanlarımıza döndük. O zamanda yaşadığımız heyecan ve mutlulukarı şimdiki çocuklarımızla paylaşmak istedik '' açıklamalarında bulundu.