Muş’ta Tarihi Murat Köprüsü Çevresi Canlanıyor

Muş’ta kent merkezine 13 kilometre uzaklıktaki, Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan tarihi Murat Köprüsü çevresi canlanacak.

Muş’ta Tarihi Murat Köprüsü Çevresi Canlanıyor

Muş’ta Tarihi Murat Köprüsü Çevresi Canlanıyor

Muş’un ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacak "Murat Nehri Çevresi Tematik Rekrasyon Alanı ve Peyzaj" projesi kapsamında Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan tarihi Murat Köprüsü çevresi canlanacak.

Kent merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Murat Köprüsü’nün çevresine yöresel ürünlerin üretimi, dezavantajlı kadınların çalışacağı üretim atölyesi, sergi alanı ve macera parkurları, yürüyüş yolları, seyir terası ile iskele inşa ediliyor.

Ağustos sonunda tamamlanması planlanan proje çalışmalarını inceleyen Vali İlker Gündüzöz,  Gündüzöz, şöyle konuştu:

"Muş müthiş doğa zenginliğine sahip, biyolojik çeşitlilik açısından son derece önemli bir il. Burada çok önemli olan Murat Nehri bulunuyor. Nehrin üzerinde Selçuklu mimarisiyle yapılan Murat Köprümüz var. Burası önemli bir destinasyon olabilecek nokta ama bugüne kadar değerlendirilmemiş. Hazırladığımız projeye finansman bulmak suretiyle bu işe başladık. Önemli bir yatırıma imza atıyoruz. Çalışmalarımız 2 aydır devam ediyor. Bugün itibarıyla altyapı bitti ve üst yapıdaki binalar meydana çıkmaya başladı. Burada zipline ve atlama kulelerini görebiliyoruz."

Bölgenin turizm açısından oldukça değerleneceğini söyleyn Gündüzöz, bölgede hayvanat bahçesi, temaşa parkı, çocuk oyun alanı, yürüme alanları gibi pek çok alan yapılacağını söyledi.

Bölgenin sadece Muş’a değil çevre illere de önemli bir destinasyon imkanı vereceğini söyleyen Gündüzöz, şunları kaydetti:

"Önemli bir yatırım, yaklaşık 20 milyon civarında bir bütçeden bahsediyoruz. Belki bu 20 milyonla 40 milyonluk iş yapılıyor. Muş'un aldığı çok önemli yatırımlarından biri. Sayın Cumhurbaşkanlığımıza Muş halkı olarak şükranlarımızı arz ediyoruz. Bu projenin hayata geçirilmesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonel yaklaşımı son derece önemli. Tabi projenin hayata geçirilmesi ve finansman temini noktasında ilimizin değerli Milletvekili Mehmet Emin Şimşek ile yoğun bir mesai geçirdik. Sayın milletvekilimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu proje el birliği, birlik ve beraberlik ruhuyla gerçekleşti."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR