Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni kültüler, yeni olan her şeyi keşfetmek her insanın hayır diyemeyeceği bir durumdur. Gezmek insanın karşı koyamayacağı isteklerden birisidir. Dinimizde Müslümanlara belirli şartlar altında gezmeye müsaade etmiştir. Bu konuda Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), ‘Tebdili mekanda ferahlık vardır.’ hadisini Mü’min kullarına söylemiştir.

Müslüman bir kulun seyahat etmesini gerektiren 6 neden şunlardır:

1- Seyahat etmek İslam’ın manevi tarafının tamamlayıcı bir bölümüdür. Bunun en bilineni ise İslam’ın 5 şartından biri olan Hacca gitmektir. Hac ve umre için seyahat edilebilir.

2- Peygamber Efendimiz, ‘ Çin’de bile olsanız bilgiyi arayınız’ hadisi şerifi insanlara bilginin peşinden gitmeleri gerektiğini ve bu şekilde seyahat edilmesini vurgulamıştır.

3- Müslümanların en eski tarihlerinden itibaren seyahat etme geleneği vardır. Bunlardan en bilineni Hz. Musa’nın Hızır (a.s) ile çıktığı yolculuktur.

4- Seyahat insanın Allah’a olan tefekkürünün artmasını sağlar.

5- Yeni yerlere seyahat etmek, yeni bilgiler öğrenmek, cehaletin önüne geçer ve Müslümanı daha bilinçli bir hale getirir.

6- Yeni yerlerde gördükleri noksanlıklar karşısında insanda şükretme hissi artar.