Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınan Letoon Antik Kenti'nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 2 bin 600 sene öncesine ait olduğu düşünülen Mısır Mührü ortaya çıktı.

Kumluova Mahallesi'nde Letoon kazı grubu tarafından şehrin teras duvarı ve basamaklı kaya sunağında gerçekleştirilen çalışmalarda, Mısır mührü (Naukratis üretimi bir skarebe) gün yüzüne çıkarıldı. Gübre böceği şeklinde mavi renkli mührün ön tarafında insan başı resmi, mühür yüzünde ise kanatlı, kuş başlı, arslan gövdeli yaratık figürünün bulunduğu söylendi.

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünde öğretim görevlisi olan ve kazı başkan yardımcısı Dr. Baki Demirtaş, basına yaptığı konuşmada, ortaya çıkarılan eserin bu kazı sezonunda bulunan en önemli bulgu olduğunu söyledi.

Eserin bulunduğu bölgede kazı çalışmaları 2015 yılında başladığını belirten Demirtaş, ‘Eser, bir mühür ve bir tarafı yüzük taşı şeklinde. Mısır ürünleri genellikle bu tarzda oluyor. Bulunan eser Milattan Önce (MÖ) 610’a ait olduğunu düşünüyoruz. Naukratis üretimi bir mühür.’ açıklamasını yaptı.

Demirtaş, ortaya çıkarılan mühürle o zamanda Mısırlıların Patara Limanı’ndan Letoon'a gelerek buradaki kutsallığa alıştıklarını ifade etti.