Milyonlarca Senelik Taş Dünyada Sadece Türkiye'de Çıkıyor!

Dünya'da yalnızca Türkiye'de çıkarılan taş, altınla yarışıyor. Tokat Zile'de çıkarılan milyonlarca senelik dört renkli ağaç opal taşından, özel takılar yapılıyor. Fiyatları ise dudak uçuklatıyor.

Milyonlarca Senelik Taş Dünyada Sadece Türkiye'de Çıkıyor!

Milyonlarca Senelik Taş Dünyada Sadece Türkiye'de Çıkıyor!

Dünya'da yalnızca Tokat'ta çıkarılan milyonlarca senelik taş, altın fiyatlarıyla yarışıyor. Dört renkli opal taşından özel olarak yapılan takıların işlenmiş hali yaklaşık 10 gramı 6-7 bin liradan alıcı buluyor.

Ham halinin kilogramı bin dolardan satışa sunulan taş, işlenmesinin ardından gramı 700 dolardan (yaklaşık 5.700 TL) satışa sunuluyor.

Tokat Endüstri Meslek Lisesinde açılan Yarı Değerli Taşlar ve Kuyum Atölyesi'nde, ağaç opali ekonomiye kazandırılıyor. Kuyum atölyesinde çalışan kadınlar değerli taşları işleyerek küpe, kolye, tespih gibi takı ürünlerine dönüştürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Özel İdaresi destekleri ile kurulan atölyede jasper, kalsedon, ametist, agat taşları da işleniyor.

DÜNYADA YALNIZCA ZİLE'DE ÇIKIYOR

Kuyumcu Öğretmenliği yapan Nevra Yenisoy, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali'nin desteği ile Zile ilçesinden sonra Tokat'ta da kurulan atölyede yarı değerli taşların işlendiğini belirtti. Doğaltaş atölyesinde yarı değerli taşların birçok aşamadan geçerek değerli takılara dönüştüğünü söyleyen Yenisoy, taşlar arasında en çok ağaç opalinin dikkat çektiğini kaydetti. Dört renkli ağaç opal taşının dünyada sadece Tokat'ın Zile ilçesinde çıktığını söylerken Yenisoy, 'Taşımız 2012 yılında keşfedildi. 20 milyonla 60 milyon yıl arasında bir oluşum sürecine sahip bir taş. Yarı değerli taşlar arasında en değerli taşlardan birisi. Renkleri ile oldukça dikkat çekiyor. Bu taşlardan takılar kol düğmeleri, küpe, yüzük yapabiliyoruz' dedi.

FİYATI RENGİNE GÖRE ARTIYOR

Taşın kütle olarak kilogram fiyatının bin dolar olduğunu ifade eden Yenisoy, 'Bu taştan yapılan takılarımız için her biri için ayrı fiyat biçiliyor. Renginden rengine fiyatımız değişiyor. Ağaç fosilinden oluşan bu taş ağın damarına göre renkli oluyor. Bu nedenle taşın bir kısmı yemyeşil diğer tarafı kahverengi bir renk oluyor. Bizim için önemli olan renkli olan bölümü. Ne kadar renk arttırırsak fiyatı o kadar değerli oluyor. Şu anda elimde tuttuğum kolye şeklindeki taş 7 bin lira. Özel koleksiyonluk bir taştır. Tasarımı yapılarak gümüş işlemesi yapılacak. Özel bir sipariş olarak aldık, tamamlayıp sahibine teslim edeceğiz' açıklamasında bulundu.

ALTINDAN DAHA PAHALI

Ağaç opalinin altından daha değerli bir taş olduğunun belirten Yenisoy, 'Bu taşlardan koleksiyonluk ürünler çıkartıyoruz. Her taktığı takı kendine özel oluyor. Mesela bir ametist bir bileklik yaptığınızda herkeste görebilirsiniz ama ağaç opalinde öyle bir özellik yok. Her yaptığımız takıdaki taşın rengi ve deseni bir diğerine benzemiyor. Asla birebir takı çıkmıyor. Her takı kendine özel çıkıyor' dedi.

3 TON TAŞTAN 50-100 KİLO DEĞERLİ TAŞ ÇIKIYOR

Bir ağaçtan 3 tona yakın taş elde edildiğinin altını çizen Yenisoy açıklamalarını şöyle tamamladı: '3 tona yakın ağaç opalinden yaklaşık 50 - 100 kilogramı renkli çıkıyor. Geri kalan kısım ise kahverengi diyeceğimiz cinsten çıkıyor. O nedenle bizim için önemli olan renkli kısmını bulabilmek. Bu nedenle kesim, işlemesi önemli.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR