Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Milli Saraylar Haftasonu Ziyaretçi Rekoru Kırdı

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıla göre ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Milli Saraylar Haftasonu Ziyaretçi Rekoru Kırdı

Milli Saraylar, haftasonu ziyaretçi rekoru kırdı.

Milli Saraylar İdaresi'nden konuya ilişkin açıklama yapıldı.

RESMİ BAYRAMLAR DIŞINDA İLK KEZ

Açıklamaya göre, İdare'ye bağlı Dolmabahçe Sarayı, 20-21 Nisan tarihleri arasında toplam 20 bin 362 ziyaretçiyi konuk ederek, özel günler ve resmi bayramlar dışında ilk kez bu sayıya ulaştı. Anadolu Yakasının en çok ziyaret edilen mekanı Beylerbeyi Sarayı'nı ise dün bin 675 kişi ziyaret etti.

BALKAN ÜLKELERİNDEN GELEN GRUPLARDAN YOĞUN İLGİ

Balkan ülkelerinden gelen grupların yoğun ilgi gösterdiği saraylarda, ziyaretçilerin yüzde 60'lık kısmını Roman, Sırp, Bulgar ve Yunanistanlı turistler oluşturuyor. Ayrıca Uzak Doğu, Orta Doğu ve İran'da gelen turistler de İstanbul'daki tarihi mekanlara yoğun ilgi gösteriyor.

YÜZDE 48 YABANCI TURİST ARTIŞI

Gişe verilerine göre, Milli Saraylar'a bağlı saray, köşk ve kasırlar 2018'de toplam 1 milyon 430 bin yerli ve yabancı turisti ağırlamıştı. 2019 yılının ilk çeyreğinde ise ziyaretçi sayısı yüzde 11 artışla 335 bin kişiye yükseldi. Yabancı turist sayısında da yüzde 48'le önemli bir artış yakalayan Milli Saraylar'a ocak ayından bugüne kadar 178 bin kişi ziyarette bulundu.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağıya kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR