Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Valiliğinin desteklediği, yenileme dönemine giren Mevlevihane Müzesi çalışmalarında yaklaşık 700 sene öncesine ait olan metal anahtar ortaya çıkarıldı.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram konuyla ilişkin konuşmasında, Mevlevihane ve etrafında sürdürülen yenileme faaliyetleri ve kazı çalışmaları neticesinde çeşitli eserler bulunduğunu belirtti.

Bundan önceki kazı çalışmalarında, özel bir kanalizasyon sistemi ile birlikte Selçuklular dönemine ait mezar bulduklarını ifade eden Karabayram, yenileme çalışmaları sırasında, Selçuklulara ait bezemeli ve motifli taşlara rastladıklarını söyledi.

Devam eden çalışmalarda Mevlevihane giriş kapısının doğu tarafında Mevlevihanenin olduğu düşünülen metal bir anahtar çıkarıldığını söyleyen Karabayram, koruma altına alınan anahtarın 700 senelik olduğunu düşünüyoruz dedi.

Bununla birlikte, İstanbul'da çalışması sürdürülen Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında tarihe ışık tutacak tarihi eserler çıkarıldı. Beşiktaş istasyon çalışmaları sırasında 19. ve 20. yüzyıllara ait olduğu düşünülen eserler bulundu. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu mevcut yapı temellerinin yerinde korunmasını istemedi ve eserlerin bilimsel çizimleri ve kayıtları oluşturularak yerinden kaldırılmasına izin verdi. Müze Müdürlüğü bünyesinde metro alanında arkeolojik kazı çalışmalarına devam ediliyor.