1989 yılından itibaren Dünya Çocuk Derneği, farklı programlarıyla gençlere hizmet veriyor. Dernek, Balkan coğrafyalarına karşı gençlerde bilinç oluşturmayı planlıyor. Bosna’ya kültürel geziler düzenleyerek yola çıktıkları programlarını, son yıllardır Bosna savaşında meydana gelen Srebrenitsa katliamını hatırlamak ve anmak için planlanan 110 kilometrelik Marş-Mira yürüyüşüne adını yazdırarak devam ettiriyor.

Gençlerden oluşan 100 kişilik bir grup, trenle yürüyüşe katılmak için Bosna Hersek’e götürülecek. İstanbul Sirkeci Garı’nda uğurlama töreninin ardından Halkalı’dan 18:00’de yolculuğa başlayacak. Yolculuk trenle 15 gün sürecek. Yolculuk sırasında gençler Makedonya, Bulgaristan, Kosova ve Sırbistan’da mola vererek, buraları ziyaret etme ve tarihi eserleri görebilme fırsatını yakalayacaklar. İstanbul’dan Srebrenitsa’ya gidecek olan gençlik treni programını 1 Temmuz Cumartesi günü yola çıkacak. Treni uğurlamak için duyarlı vatandaşların hepsi davet edilecek.

Bosna Savaşı sırasında 11 Temmuz 1995’te BM Hollanda askerlerinin gözettiği Srebrenitsa, Sırp kuvvetlerine teslim edilmişti. Sırp güçlerinden kurtulmak isteyen Boşnak halkı dağlara kaçmışlardır. Orman içinde bombalanmalara karşı gece gündüz yürüyerek Tuzla’ya gelmişlerdir. Yola 15 bin kişi çıkan gruptan sadece 5 bin kişi hayata tutunabilmişti. Bu yolculuğu hatırlatmak ve yolda ölenleri anmak için her yıl 3 gün süren Marş Mira Barış Yürüyüşü düzenleniyor.