20 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 18°
  • Izmir 24°
İmsak 03:50
Güneş 05:41
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:39
Yatsı 22:23
BIST101.849
Dolar5,6592
Euro6,3832
Altın259,35

Lahit Mezarlar İçin Kazı Çalışmaları Başlatıldı

Kocaeli'nde İSU için başlatılan bina inşasının kazımı sırasında rastlanan Roma döneminden kalan toplu mezarlık için binanın yeri farklı bir yere taşındı.

Lahit Mezarlar İçin Kazı Çalışmaları Başlatıldı

Kocaeli’ne bağlı olan İzmit ilçesinde geçen aylarda fark edilen Kocaeli Su ve Kanalizasyon binası için başlatılan inşanın kazı çalışmalarında mermerden yontulma Roma İmparatorluğuna ait mezarlar ortaya çıktı. Farkedilen toplu mezarlar temizlenerek üzerlerini kapattılar.

Bölgenin Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kocaeli Müze Müdürlüğü ortaya çıkan tarihi mezarlar için çalışmalara başladılar. Mezar üzerinde bulunan tariihi yazılar için gerekli uzman kişiler getirilerek önümüzeki aylarda kesin bir neticeye ulaşılacağı düşünülüyor. Yapılan görüşmeler sonucunda tarihi mezarların oldu yerde kalması ve mezarların bulundu bölgeyi açık hava müzesine çevirmeye kararı verildi. Bu kararın neticelenmesi durumunda her yıl bu bölgeye fazlaca turistin gezi yapması düşünülüyor.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon binası için yerinin değiştirilmesi sonucuna varıldı. Binanın temelleri denize doğru yaklaştırıldı. Kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan mezarlardan birinin çocuk mezarı olduğu belirlendi.İzmit böyle bir büyüklükte mezarlarla daha önceden karşılaşmamış olup bir ilkine imza attı. Uzmanlarca Roma mezarlığının kazı çalışmalarının devam edileceği bilgisi verilirken bu bölgeden başka mezarlarında ortaya çıkabileceği düşünülüyor.

 

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri