La Casa de Papel Karakterleri Ardındaki Sır

Tüm dünyayı kasıp kavuran ünlü dizi La Casa De Papel'deki karakter isimlerinin neden şehir isimleri olduğu merak konusuydu. Dizinin yaratıcısı Alex Pina, bunun sebebini açıkladı.

La Casa de Papel Karakterleri Ardındaki Sır

La Casa de Papel Karakterleri Ardındaki Sır

Alex Pina, karakterler için yaratıcı kod isimleri bulmak isteseler de şehir isimleri fikrinin esasen bir tişörtten geldiğini söyledi. Pina, bir gün bir kişinin üzerinde Tokyo yazan bir tişörtle geldiğini ve her şeyin böyle başladığını söyledi.

La Casa de Papel Dizisi Karakter İsimleri

Büyük soygunu gerçekleştiren dizideki karakterler gerçek isimleri yerine Profesör’ün onlara verdiği şehir adlarıyla tanınıyor. Daha önce polis olan ve soyguncuları ele geçirmeye çalışan Raquel Murillo da Profesör’e aşık olarak ekibe katıldığında Lisbon ismini almıştı.

Bununla birlikte soygun sırasında Denver’a aşık olan tutsaklardan Monica Gaztambide de ekibe katıldıktan sonra Stockholm ismini almıştı.

Kilit Nokta: Kişisel Olarak Tanınmamak

Pina'nın açıklaması soygun ekibinin şehir isimlerini kullanmalarının ardında yalnızca kimliklerini gizleme ihtiyacının yatmadığına işaret ediyor. Profesör’ün uzun yıllar üzerine çalıştığı soygun planının kilit noktalarından biri ekipteki kişilerin birbirlerini kişisel olarak tanımalarının önüne geçmek ve birbirlerine bağlanmalarını önlemekti.

Ancak bu plan soyguna başlamadan çok önce parçalanmıştı. Moskova, oğlu Denver’ı da işe dahil etmişti. Oslo ve Helsinki kuzendi. Tokyo ve Rio arasında da romantik bir ilişki başlamıştı. Profesör’ün kendisi de kardeşi Berlin’i soygunun kaptanı yaparak kendi kuralını çiğnemişti.

Independent Türkçe'nin Screen Rant'in dayandırdığı habere göre; dizinin olay örgüsünün dışında böyle bir karar alınmasının ardında çok daha rastlantısal bir gerekçe söz konusu. Screen Rant'in haberine göre Lifestyle Magazine’e konuşan dizinin yaratıcısı Alex Pina, karakterler için yaratıcı kod adları bulmayı isteseler de şehir isimleri fikrinin esasen bir tişörtten geldiğini söyledi.

"Her Şey Tokyo Tişörtüyle Başladı"

Pina, "Diğerlerinin yanı sıra gezegen isimlerini kullanmak gibi bir dizi fikrimiz vardı. Sonra bir gün bir kişi üzerinde Tokyo yazan bir tişörtle çıkageldi ve her şey böyle başladı. Eğer karakterlere gezegen isimleri verme fikrini korumuş olsaydık karakterlerin isimlerinin Uranüs, Merkür ve Jüpiter olmasını bir düşünün!" dedi.

Profesör karakteri açısından düşünülürse, şehir isimleri polisi yanıltmak ve soyguncuların analiz edilmesini zorlaştırmak açısından işlevsel bir göreve sahip. Çünkü kullanılan isimler karakterlerin geçmişine dair herhangi bir bilgiyi yansıtmıyor.

Örneğin Oslo ve Helsinki karakterleri Sırp ancak isimleri Norveç ve Finlandiya’nın başkenlerinden geliyordu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR