Edebiyat dünyasının sevilen isimlerinden biri olan Sabahattin Ali’nin ‘Kürt Mantolu Madonna’sı pek çok kitapseverlerin kütüphanesinde yer almıştır. Özellikle son yıllarda okunma oranı patlayan kitap, kitapçılarda çok satan listesi arasında yer alıyor. Sabahattin Ali’nin pek çok başarılı eserleri olmuştur ama ‘Kürk Mantolu Madonna’sı okurlar tarafından büyük bir üne sahip olmuştur.

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sından uyarlanarak sinema filmi çekilecek. Filmin başrol oyuncusu belli oldu. Ay Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği filmin senaryosu Ece Yörenç’e ait olacak. Filmde başrol olarak kısa bir süre önce Beren Saat’in oyunculuk yapacağı gündeme gelmişti. Ay yapım, Hollywood’un ünlü yapım şirketlerinden olan The Weinstein Company ile işbirliği yaptı. Şirketin araya girmesiyle Maria Puder rolünü 41 yaşında olan Oscar sahibi ünlü isim Marion Cotillard’ın oynamasına karar verildi.

Yapılan haberlere göre, kitabı okuyup çok beğenen ve filmde boy göstermeye olumu bakan Cotillard ile sonraki günlerde bir anlaşma imzalanacak. Filmde Raif Efendi karakterini kimin oynayacağı ise bilinmemekte. The Weinstein Company, son zamanlarda Lion, Macbeth, Southpaw ve No Escape filmlerinin de yapımcılığına adını yazdırdı.