Müslümanların kutsal ibadetlerinden biri olan Kurban kesimi zamanı, bayram namazı kılınan bölgelerde bayram namazının kılınmasının ardından, bayram namazının kılınmadığı bölgelerde ise, sabah namazı vaktinin girmesi ile birlikte başlar. İslam dininde kurban kesme ibadetinin önemli bir yeri vardır. Müslümanların yılın belirli zamanında yerine getirdikleri kurban kesme ibadeti sayesinde, insanlar arasında sevgi, muhabbet ve uhuvvet duyguları artar.

Dinimizde kutsal bir yerde olan bu ibadet, kurban kesmek için herkesi yükümlü tutmuyor. Peki kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kurban kesmek için gerekli olan şartlar nelerdir?

Kurban kesme ibadeti, akli sağlığı yerinde, dinen zengin sayılacak, kimseye muhtaç olmayacak kadar durumu olan her ergen insana vaciptir. Bu şartlara sahip olan her Müslüman kul, Allah’a karşı olan kulluk görevini yerine getirmek ve O’nun ilahi rızasına sahip olmak, her şeyden önemlisi verdiği nimetler karşısında şükrünü eda etmesi için kurban keserek ibadetini yerine getirmelidir.

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’de kurban ibadetini her yıl düzenli olarak yerine getirir, durumu olan sahabelerden ve ümmetinden de kurban kesmelerini istemiştir.