Sevgili Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) her sene kurban vaktinde Allah için bu ibadetini yerine getirmiştir. Efendimiz, ‘Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.’ buyurmuşlardır.

Efendimizin’de yerine getirdiği sünnetlerden biri olan kurban ibadeti hakkında dikkat etmeniz gereken 5 durum şunlardır:

1- İslam dininin gerektirdiği gibi kurban kesmek için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi lazımdır. Böyle yapılan kesim esnasında hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruh sayılmıştır. Bu hususta ister etlik olsun ister kurban niyeti ile olsun kesilecek hayvan arasında değişiklik yoktur.

2- Kesilen hayvanın canı tam çıkmadan başı gövdesinden ayrılmamalıdır.

3- Kurban edilecek hayvanlar işini bilen kişiler tarafından kesilmelidir. Bu doğrultuda hayvana eziyet edilmediğine dikkat edin. Kesim işi çok fazla uzatılmamalıdır.

4- Kurban kesildikten sonra çevrenin temizliğine de bakılmalıdır.

5- Kurban için kesilen hayvanların birbirlerini görmemeleri gerekmektedir.