Kurban ibadeti, İslam dininde durumu iyi olan insanların üzerine vacip olan bir ibadettir. Zilhicce ayının onuncu, on birinci, on ikinci günleri ile on birinci, on ikinci gecelerinde ibâdet ve Allâh’a olan bağlılığı ve yakınlığı ifade etmek adına kesilen hayvana kurban denir. Yılda bir kere olan bu ibadet ihtiyaç sahipleri üzerine farz değildir. Ancak kurban kesenlerin diğer durumu iyi olmayan Müslüman kardeşlerini gözetmesi ve kurbanlarını onlarla paylaşması Allah katında hoş karşılanan bir ibadettir. Allah için yapılan ibadetlerin genelinde daha dikkatli, hata ve noksanlıklardan uzak olması gerekmektedir.

Allah’a yakınlığımızı göstermek için kestiğimiz kurbanlar hakkında bilinmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Etlerinin yenmesi haram olmayan hayvanların, ister kurban olsun ister her hangi bir amaçla kesilecek olsun, kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, yumurtaları, cinsel organlarını yemek mekruhtur.

Kurbanın yahut başka bir niyetle kesilen hayvanın tüketilmeyen yerlerini toprağa gömmek çevreyi temiz tutmak ve sağlığı korumak için alınması gereken tedbirlerdendir. Veya çevreyi kirletmemek adına kedi köpek gibi hayvanlara da verilebilir.