İslam dininde kurban kesme ibadetinin önemli bir yeri vardır. Müslümanların yılın belirli zamanında yerine getirdikleri kurban kesme ibadeti sayesinde, insanlar arasında sevgi, muhabbet ve uhuvvet duyguları artar. Yüce Allah’ın en fazla önem verdiği amellerden bir tanesi olan kurban, Müslümanın durumu olmayan, ihtiyaç sahibi kardeşini gözetmesini ve birlik içinde bayramlaşarak yaşamalarını amaçlar.

Şanlıurfa Haran Üniversitesinde Veterinerlik Fakültesinde çalışan Prof. Dr. Gürbüz Aksoy, Prof. Dr. Faruk Süzergöz ve Araştırma Görevlisi Pelin Polat, kurban için kesilen hayvanların İslami usullere göre kesimi gerçekleştirildiği müddetçe acı çekip çekmediklerini araştırdı.

Yapılan araştırmalarda kesim gerçekleşmeden önce, kesim esnası ve sonrasında beta endorfin hormonu analiz edildi. Aksoy, ‘ekip arkadaşlarımla beraber araştırmalar gerçekleştirdik. Kesim esnasında vücudun ürettiği bir hormon olan beta endorfinin 4 kat çıktığını gözlemledik. Salgılanan hormon ağrı kesici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Morfinden 30 kat daha etkilidir. Hayvanlar bu hormon aracılığı ile sakinleşip rahatlıyor. islami şartlara göre helal kesim olduğunda kesinlikle acı ve ağrı çekmedikleri tespitine ulaştık.” dedi.