Kum Zambaklarını Koparmak Yasaklandı! Cezası 73 Bin 747 TL

Nesli tükenme tehlikesi altında olan bitkiyi koparanlara ceza büyük. Muğla'da 11 aylık bekleyişin ardından yeniden açan kum zambaklarını koparmanın cezası, 73 Bin 747 TL!

Kum Zambaklarını Koparmak Yasaklandı! Cezası 73 Bin 747 TL

Kum Zambaklarını Koparmak Yasaklandı! Cezası 73 Bin 747 TL

Datça ilçesi Palamutbükü sahilindeki kum zambakları koruma altına alındı. Sahildeki küçük bir bölümde her sene yalnızca eylül-ekim aylarında açan kum zambakları, Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan bitki türleri arasında yer alıyor.

KUM ZAMBAKLARI, DÜNYA ÇAPINDA KORUNUYOR

Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Datça Şefi Mustafa Kamil Uslu, kum zambakları bitkisinin nesli tükenmek üzere olan ve dünya çapında sözleşmelerle korunan türler arasında olduğunu belirtti. Uslu, 'Kum zambakları bizim için çok özel türlerden biridir. Sadece Türkiye'de değil, dünya ölçeğinde koruma altında olan türler arasında yer alır' açıklamalarında bulundu.

SENEDE BİR AY AÇIYOR

Datça'da 20 senedir balıkçılık yapan çevre gönüllüsü Göksel Şimşek, kum zambaklarının sezonun en güzel zamanı olan eylül ayı ortalarında açtığını belirterek, 'Ekim ayı ortalarına kadar yaşama şansları buluyorlar. Bir sonraki seneye kadar kayboluyorlar. Hiç olmazsa bir ay rahatça açabilecek ortam sağlamalıyız ki, güzelce açsınlar, kokularını dilediğince çevreye yaysınlar. Datça'ya 20 yıl önce geldiğimde, kum zambakları doğal ortamlarında insanlarla barışık varlıklarını sürdürüyorlardı. Ancak son 5 yıldır sayıları hızla giderek azalmaya başladı. Turizm arttı, insan sayısı artı, kum zambakları zarar görmeye başladı' şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR