Namaz, İslam dininin temel taşı niteliğindedir. Kıyamet gününde de insanların ilk hesaba çekileceği amel namaz ibadetidir. Allah yarattığı kulların kendisini bulmasını ve doğru yoldan ayrılmamasını emretmiştir. Bu yolda bizlere en güzel yardımcı olacak ibadetimiz namazdır. Allah'ı sevdiğimizi, O'na kulluğumuzu en iyi namaz kılarken gösterebiliriz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) namazın 'Namaz Dinin orta direğidir' hadisi ile İslam'daki yerinin önemini bizlere söylemiştir.

Namaz bütün ibadetlerin bir araya toplandığı bir kurtuluş yoludur. Dünyada bulunan insanların en iyi mertebede olsun en kötü mertebede olsun herkesin, Allah'ın huzurunda bir araya toplanmasıdır namaz. Bütün bu insanların özde birbirinden farklı olmayıp eşit olduklarını gösteren bir davranıştır.

ABD’Lİ ÜNİVERSİTE NAMAZIN FAYDALARINI ARAŞTIRDI

"International Journal of Industrial and Systems Engineering" dergisinde yayımlanan çalışma, namaz kılarken tekrarlanan fiziksel hareketlerin, düzenli olarak yapılması halinde, bel ağrısı ihtimalini azalttığını ortaya çıkardı.

"Dijital insan modeli kullanarak namazdaki vücut hareketleri üzerine ergonomik bir çalışma" başlıklı araştırmanın bulguları, namaz kılmanın, yalnızca fiziksel sıkıntıları ortadan kaldırmadığı, aynı zamanda doğru diz ve sırt açılarının, klinik tedavide etkili olabileceğini ortaya koydu.

Bilgisayarla oluşturulan sağlıklı Hint, Asyalı ve Amerikalı kadın ve erkek modellerini kullanan araştırmacılar, çalışmada ellerin, dizlerin ve ayak uçlarının yere geldiği secde duruşunun, eklemlerdeki esnekliği artırdığını belirledi.