Ön Asya'nın yaklaşık 5 bin senelik tarihine ışık tutan Kayseri’deki Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nde hemen hemen 70 seneden beri sürdürülen arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda gizli kalmış tarihi zenginlikler ortaya çıkarılıyor.

Kayseri kent merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan, toprağının küllü olması nedeniyle ‘Kültepe’ adını alan tarihi bölge, eski zamanlarda krallığa başkentlik yapan ‘Kaniş’ ve ticaret kervanlarının mallarını alıp indirdiği liman anlamını taşıyan ‘Karum’dan ismini alan Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nde devam eden arkeoloji faaliyetleriyle tarih içinde önemli dönemlerin yaşandığı Anadolu, Suriye ve Mezopotamya tarihi ve kültürü aydınlatılıyor.

Türk Tarih Kurumu adına Prof. Dr. Tahsin Özgüç başkanlığında 1948 yılında başlatılan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Üniversitesinin destek vermesi ile sürdürülen çalışmalara ABD, Avrupa ve Uzak Doğu'dan da arkeologlarda katılım gösteriyor.

Söz konusu tarihi zenginlikleri altında barındıran yer, tarihin aydınlanması için ciddi bir öneme sahip. Kayseri’deki Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü, Ön Asya’nın en büyük kentlerinden bir tanesiydi. Şimdiye kadar kazı çalışmalarından elde edilen 19 bin tablet Türkiye’nin çeşitli müzelerinde koruma altına alındı.