Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry'ın New York’ta kalema aldığı Küçük Prens masal kitabı 1943 yılında yayımlanmıştır. Masal kitabı yayımlandığı yıldan itibaren küçük büyük her kesimin ilgi odağı oldu. Dünyada en çok satılan ve okunan kitaplar arasına giren Küçük Prens günümüzde de her okurunun kalbine girmeyi başarıyor. Masal kitabında Küçük Prensin gözünden büyüklerin dünyası anlatılmaktadır. Kitabı bir otel odasıda yazan Antoine de Saint-Exupéry, kendi gezegeninde çiçeğiyle anlaşamayan bir çocuğun yolculuk serüvenlerini ilgi çekici bir şekilde kaleme almıştır.

Küçük Prens masal kitabı, tüm dünyada milyonlarca okunan eserlerden birisidir.  Dünyadaki her insanın kendine özgü bir hayal gücünün olduğunu ve olaylara karşı bakış açılarının farklılık gösterdiğini bizlere anlatmaktadır. Canlı cansız her şeyin tek ihtiyacının sevgi olduğunu düşünen Küçük Prens'imiz, bu düşüncesini çok başarılı bir şekilde okurlarına aktarmıştır.

Kitap günümüzdeki kısa haline gelmeden önce yaklaşık 1000 sayfalık bir masal kitabıydı. Kitabın içerisindeki tüm resimler yazarın kendine ait suluboya çalışmalarıdır. Ülkemizde de severek okunan kitabı Türkçe'ye çevirenler arasında Ahmet Muhip Dıranas, Cemal Süreye, Tomris Uyar ve Selim İleri gibi edebiyat dünyasının önemli isimleri yer almaktadır. Ayrıca dünyaca ilgi gören kitap, görme engelli arkadaşlarımız için Braille alfabesi ile hazırlanmış halide mevcuttur. İçerisindeki resimler de kabartma olarak karşımıza çıkıyor.