Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki Körtik Tepe'de devam eden arkeoloji kazı çalışmalarında son 17 senede yaklaşık 30 binden fazla tarihe ışık tutacak eser çıkarıldı.

Ilısu Baraj Gölü Altında Kalacak Kültür Varlıklarının Kurtarılması Projesi içeriğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün birlikteliği ile Diyarbakır Müze Müdürlüğü önderliğinde 2000 yılından şimdiye kadar kazı çalışmalarının devam ettiği Körtik Tepe’de çıkarılan eserler büyük ilgi görüyor.

Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vecihi Özkaya önderliğinde Dicle Nehri ve Batman Çayı'nın birleştiği Körtik Tepe'de yapılan faaliyetlerde, eski dönemlerde insanların tarımsal üretimden önce de yerleşik hayata geçtiğine dair bulgular elde edildi.

Kazı alanında 12 bin 500 sene öncesinde dokuma işleminde kullanılan kemik bir iğne ortaya çıkarıldı. Kazıda çıkarılan diğer eserler üzerinde, dokumanın incesinden kalınına kadar tüm süreçlerini ifade eden desen izleri bulundu. Çıkarılan eserlerin incelenmesinden sonra 10 farklı dokuma çeşidi ortaya çıktı.

Bununla birlikte kazılarda balık avlama için faydalandıkları, şimdikilerine benzeyen kemikten oltalar, taş aletler, baltalar ve üzerinde dinsel terim ve figürlerin bulunduğu eserler çıkarıdı.