Cumhuriyet yıllarının ilk ses sanatçılarından ve klasik musikinin kıdemli isimlerinden, asıl adı Burhanettin olan Hafız Burhan'ın kendi sesinden ve parçalarından oluşan bir abbüm hazırlandı. Yayınlanan albüm ''Hafız Burhan Sihir Ses'' ismini aldı. Yapım yönetmenliğinin İTÜ Türk Musikisi Devlet Konsevatuarı Öğretim görevlisi Mehmet Bitmez'in üzerine aldığı eserde 11 parçaya yer verilmiştir. Hafız Burhan'ın sesiyle herkesce tanınan Makber, Kadifeden Kesesi, Bir Gönülde İki Sevda Olmaz, Söyleyin Güneşe Bugün Doğmasın albümde yer alan parçalardan bir kaçıdır.

Hafız Burhan'ın seslendirdiği parçalr, Türk musikisi tarihinin dini ve din dışı alanlarında olan ender yapıtlar arasında yer alır. Sesindeki parlaklık ve tenor özelliği sayesinde Hafız Burhan, minarelerde ve camilerde okuduğu ezanlarla müezzinler arasında en iyisidir. Bu çalışmalarının yanı sıra sanatçı Mevlid okumada apayrı bir hünere sahiptir.

Hacı Burhan, vermiş olduğu konserlerle ve ortaya çıkardığı plaklarla şöhret kazanarak zengin olan tek gazelhandır. Klasik müzik ve şarkı teknikleri hakkında pek fazla bir eğitime sahip olmasa dahi, parlak ve gür sesi sayesinde özgün bir tarza sahip olmuştur. Sanatçı eserlerinin çoğunluğunda zamanın popüler bestelerini seslendirmiştir.