Trabzon'un Ortahisar ilçesinde bulunan Kızlar Manastırı'nın yenileme faaliyetlerinin son hazırlıkları kaldı.

Projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi, yenileme ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından meydana gelen manastırdaki faaliyetlerin bitmesi ile bölgede bulunan sanat ve kültür havasına canlılık getirmesi planlanıyor.

Aslına sadık bir şekilde yenilenen manastırın içerisinde bulunan tarihi Kaya Kilisesi ve freskler, projenin en ciddi kısımlarından bir tanesi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından yapılan konuşmada, tarihi Kızlar Manastırı'nı Trabzon'a kazandırmak amacı ile bu tarihi mekanı Kültür ve Turizm Bakanlığına devrettiklerini açıkladı. Önümüzdeki aylarda çalışmalarının tamamlanması ile birlikte manastır işlevini müze olarak devam ettirecek.

İl merkezinde Boztepe'nin eteklerinde, kentin merkezine yakın bir yerde kurulan Kızlar Manastırı, 1349-1390 seneleri arasında 3. Aleksios döneminde kuruldu ve çeşitli onarım çalışmalarından sonra son haline 19. Yüzyılda geldi.

MÜZELER BAYRAM’DA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Kurban bayramında il dışına çıkamayan vatandaşlar için İstanbul’da bulunan müzeler ziyaretçilerini bekliyor. İstanbul'da en çok ziyaret edilen müzelerden birisi Topkapı Sarayı Müzesi, 30-31 Ağustos ile 2, 3 ve 4 Eylül'de 9.00-18.45 saatleri arasında misafirlerini ağırlayacak. Müze, Kurban Bayramı'nın ilk günü yani 1 Eylül'de ise 13.00'ten itibaren ziyaretçi almaya başlayacak.