1- Vitr namazı biter gece hayatı başlar
Yatsı namazından sonra Müslüman için gece hayatı başlamış olur. Tabi bu akıllara gelen eğlence mekânlarında geçirilen vakitler olarak değerlendirilemez. Çay gibi helal içeceklerle aile sohbetlerinde bulunmak, istişare etmek ve gıybete girmeden güzel meselelerden konuşarak sohbet etmek.

2- Bir ayet açıklama
Gündüz çok fazla fırsat yakalayamadığımız için yatmadan önce biraz Kur’an-ı Kerim okumalıyız. Her gün bir ayeti okuyup bunu meali ile anlamaya çalışmak için akşam vakitleri Müslüman için önemli bir fırsattır. Allah, Peygamber Efendimize geceleri ibadet ile geçirmesini emretmişken Müslümanın uyku ile geceyi geçirmesi pek doğru olmaz.

3- Kazaları hesapla, borçları öde
Kaza namazlarımızı kılarak geceyi değerlendirebiliriz. Her insanın kazaya bıraktığı namazları muhakkak vardır. Bunları gün, ay olarak hesaplayabilir ve geceleri ibadet ederek ve borçlarımızı ödeyerek geçirebiliriz.

4- Kitap okumak
Eğer namazları kılıp, Kur’an-ı Kerim de okumuş isek, bundan sonraki vakitlerimizi televizyon karşısında geçirmemeliyiz. Faydalı araştırmalar yaparak yahut kitap okuyup iyi şeyler öğrenerek gecemizi değerlendirebiliriz.

5- Teheccüd vakti çok önemli
Günlük hayatta çeşitli işler dolayısıyla az zaman ayırarak kıldığımız namazlarda pek fazla huşuyu yakalayamıyoruz. İşte bu huşuyu yakalayabileceğimiz en iyi zaman teheccüd vaktidir. Bu vakitte Müslüman daha huşu içerisinde ve Allah’a kendini daha yakın hissederek ibadet edecektir.