Kazakistan'da 'Türk Filmleri Haftası' Başladı!

Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da "Türk Filmleri Haftası" etkinliği, "Uzun Hikaye" filminin gösterimiyle başladı.

Kazakistan'da 'Türk Filmleri Haftası' Başladı!

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla organize edilen etkinliğin ilk gününde bir alışveriş merkezinin sinema salonunda Osman Sınav'ın yönettiği "Uzun Hikaye" filmi sinemaseverlerle buluştu.

Filmi, Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık'ın yanı sıra Kazakistan Parlamentosu milletvekilleri, Türk diplomatlar da izledi.
Bir hafta devam etmesi planlanan festivalde, "Patron Mutlu Son İstiyor", "Kelebeğin Rüyası", "Hokkabaz", "Ekşi Elmalar", "Unutursam Fısılda", "Ertuğrul 1890" ve "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmleri sanatseverlere sunulacak.

YEE Nur Sultan Müdür Vekili Almagül İsina, konuya yönelik yaptığı açıklamada, Kazakistan'da Türk dizi ve fimlerine büyük ilgi olduğuna belirterek, "Bu ilgiyi dikkate alarak bu etkinliği yapıyoruz. İki ülke arasındaki kültürel bağların güçlenmesi ve derinlemesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

Festival kapsamında toplam 8 filmin izlenime sunulacağını belirten İsina, filmler arasında daha önceden Kazakistan'da hiç gösterilmeyen "Hokkabaz" ve "Ekşi Elmalar" filmlerinin de bulunduğunu bildirdi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR