Kaşıkçı Elması Nerede Sergileniyor? Elmasın Hikayesi Nedir?

Tarihi elmasların en büyük ve en meşhurlarından biri olan Kaşıkçı Elması İstanbul'da sergileniyor. İşte çevresi 49 adet çift sıra halinde iri pırlantayla süslenmiş, 86 karatlık elmasın sıra dışı hikayesi...

Kaşıkçı Elması Nerede Sergileniyor? Elmasın Hikayesi Nedir?

Kaşıkçı Elması Nerede Sergileniyor? Elmasın Hikayesi Nedir?

İstanbul'un en büyük elması "Kaşıkçı Elması"nın  Topkapı Sarayı Müzesi'nde sergilendiğini biliyor muydunuz? 

Kaşıkçı Elması'nın Osmanlı hazinesine girişiyla ilgili birkaç hikaye vardır. Bunlardan en ilginç olanı ise Eğrikapı yakınlarındaki Tekfur Sarayı çöplüğünde olandır.

17. yüzyılın sonlarına doğru Eğrikapı semtindeki çöplükte kaşığa benzer bir taş bulunmuş ve yaymacı üç kaşığa değişerek hırdavat arasına bırakmış. Sonra taşı kuyumculara göstermiş, bu kuyumculardan biri taşa 10 akçe verip satın almış. Kuyumcu da diğer meslektaşına taşı göstermiş ve elmas olduğu anlaşılınca aralarında tartışma çıkmış ve arkadaşı taştan hisse istemiş. en sonunda olay kuyumcubaşına gitmiş o da kuyumculara birer kese akçe verip taşı almış.

Vezir-i Azam Mustafa Paşa taşı öğrendikten sonra ise elması kuyumcubaşından almaya karar vermiş ancak durum IV. Mehmed'in kulağına da gitmiş ve elmasın saraya gönderilmesini emretmiş. Kuyumcubaşına da bir kaç kese altın verildikten sonra elmas devletin hazinesine girmiş. Taş işlendikten sonra 86 karat ağırlığında bir mücevher ortaya çıkmış.

Tarihi elmasların en büyük ve en meşhurlarından biri olan Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı'nın Dış Hazine Bölümü'nde sergileniyor. Müzenin kapalı olduğu şu günlerde sanal turla elması görmek mümkün.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR