Hacivat ve Karagöz gölge oyunu son zamanlarda sadece Ramazan ayında hatırlanmaya başlamıştır. Ayhan Hülagü, eski zamanlarda olduğu gibi Karagöz ve Hacivat’a yeniden hayat vererek sokakta oynamaya başladı. Oyunu kültürel ve tarih kokan, yerli vatandaşların ve yabancı turistlerin gözde semtlerinden biri olan Balat’ta canlandırıyor. Hülagü oyunu çocuklariçin ayrı büyükler için ayrı olarak oynuyor.

Oyunda işsiz kalan Karagöz’ün salıncakcı olma hikâyesini seyirciyle buluşturan oyun, iş bilmez, cahil, kaba bir adamın çevresinde cereyan eden olayları ele alıyor. Hülagü, gölge oyununu sokak içerisinde oynamanın Karagöz ve Balat’ın birbirine uyum sağladığını düşünüyor. Gösterisini cumbalı evlerle dolu, Arnavut kaldırımlarıyla döşeli sokaklarda oynayan sanatçı Ramazan’a özel olan projesini izleyenler için olduğu kadar kendi içinde değerli görüyor. İftardan sonra sokağa perde kurarak gösteri yapmaya başlayan Hülagü, gelenlerin sokağa serilen halılara ve küçük taburelere oturarak oyuna dahil olduklarını anlatıyor.

Karagöz oyununu Balat’ta oynamanın nostaljik taraflarını olduğunu düşünen sanatçı, gölge oyununun tarihine dair izlerinin de olduğunu söylüyor. Genç sanatçının oyununu sokakta göstermesinin nedeni olarak, eski dönemlerden beri oynatılan oyunun baş karakterinin Balat sakini olduğunu söylüyor.