Karadeniz’in Kemençe Üstadı Kâtip Şadi, Hayatını Kaybetti!

Karadeniz müziğine damga vurmuş ve kemençe üstadı olarak nitelendiren Katip Şadi hayatını kaybetti. 88 Yaşındaki usta sanatçı uzun süredir tedavi görüyordu.

Karadeniz’in Kemençe Üstadı Kâtip Şadi, Hayatını Kaybetti!

Karadeniz’in Kemençe Üstadı Kâtip Şadi, Hayatını Kaybetti!

Giresunlu sanatçı Katip Şadi, tedavi gördüğü Giresun Ada Hastanesinde hayata gözlerini yumarken sevenlerini de yasa boğdu.

KATİP ŞADİ KİMDİR?

24 Ağustso 1932 yılında Giresun'da dünyaya gelen Katip Şadi, kemençe ustası ve sanatçısıdır. Birçok başarılı esere imzasını atan Katip Şadi, Göreleli kemençe üstadı Kemal İpşir'in öğrencisidir. Ortalama 600 eseri bulunan Katip Şadi'ye Giresun Üniversitesi'nden fahri doktoraşık unvanı verilmişti.

KATİD ŞADİ ALBÜMLERİ

Çıksam Issız Dağlara (2008)
Ula Ula Niyazi (2007)
Almanya'dan Geliyor (2005)
Her Zaman Gelmezsin (2003)
Saravu Çiçek Açtı (2002)
Nostalji 1 (2001)
Ellerin Dilindesin (1992)
İlişmeyin Ayşeme
Sis Dağı Üstüne
Gözlerimde Tüter Oldu
Gizli Sevda
Değirmen Döne Döne
Belimdeki Tabanca

Katip Şadi verdiği bir röportajda hayatını şu sözlerle anlatmıştır: 'Görele'nin Derekuşçulu köyünde doğdum, sene ya 1936 ya da 1938, tam emin değilim. Kemençeyi elime aldığımda, 9-10 yaşlarındaydım. Ne annem vardı, ne babam... Etrafta amca dayı, kimse kemençe çalmazdı. Evde kemençe yok; ama civarda vardı; en meşhurları Picoğlu lakaplı Osman Gökçe, Karaman lakaplı Halil Kodalak hocam olan Durkaya lakaplı Kemal İpşir. Hepsi de, ustalığa ait sırlarıyla göçüp gitti. Allah rahmet etsin.

Kemençeyi elime alınca, acemiliğimiz vardı, bilmiyorduk ki ne yapacağız, ne edeceğiz. Sonra düğün faslı başladı, haftada bir iki gün boş kalırdım, diğer günler hem oynar, hem oynatırdım. Başka hiçbir iş yapmadım. Benim kemençeden başka işim olmadı.'


Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR