Türk ve Kanadalıları birleştiren festivalde açılan stantlarda Türk mutfağından yemekler, kebaplar, baklavalar, gözleme ve börekler satıldı.Festivalde ziyaretçilerin ilgisinin en çok Toronto’daki bir Türk restoranın açtığı döner standı çekti. Gelen misafirler üç ayrı döner tezgâhında geleneksel lezzeti ortaya koyan Mustafa Ardıç, önünde oluşan aşırı kuyruğa döner yetiştirmeye çalıştı.

TÜRK KAHVESİ İKRAM EDİLDİ

Festivalde yer alan Türk kahvesi standında misafirlere kahve ve Türk usulü çay ikram edildi.Toronto Kültür ve Tanıtım Ataşeliği tarafından hazırlanan stantta, Türkiye’yi tanıtan broşür ve dokümanın yanı sıra ziyaretçilere lokum ve küçük hediyelik eşyalar verildi. İstanbul’daki Kapalıçarşı’nın maketinin yer aldığı bölümde Türk kültürünü üzerinde taşıyan takılar, giyecekler, çini tabak ve vazolar büyük ilgi gördü.

Anatolia Fest 2017’de, ebru sanatçısı Özlem Çopur da ebru sanatının güzel örneklerini misafirlere sundu. Meraklı vatandaşlarla birlikte ebru çalışması düzenlendi.

SEMAZENLER İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ

Festival programına dahil olan Kanada Cerrahi Dergahı İlahi ve Semazen Grubu, hazırladıkları mükemmel sema gösterileriyle izleyenlerin gözlerini büyüledi. Semazenlerin, ilahiler eşliğinde sergiledikleri sema gösterisine Kanadalı vatandaşlarda katılma fırsatı yakaladı.

Renkli görüntülerin ortaya çıktığı festivalde piyanist Ali Tolga Demirtaş ve Azeri müzik grubu da performans gösterdi. Karadenizli kemençe sanatçısı Recep Yılmaz’ın çaldığı yöresel parçalarla halay çekildi.