Dünya Kahve Günü Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Dostlarla yapılan keyifli sohbetlerin, en güzel anların belki de vazgeçilmezi kahve... Türk kahvesinden dünya kahvelerine kadar her çeşidi tüketilen kahvenin günü bugün; 1 Ekim Dünya Kahve Günü.

Dünya Kahve Günü Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Dünya Kahve Günü Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Kahve, geçmişten bugüne dek tüm dünyada özel bir yere sahip olmuştur. Nitekim, 'Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır' diye de boşa dememiş atalarımız. Güzel sohbetlerin, belki de dostlukların başlangıcı kahve, uluslararası düzeyde ilgi görüyor.

Dünya Kahve Günü, her sene olduğu gibi bu sene de unutulmadı. 1 Ekim Dünya Kahve Günü, dünyanın her yerinde düzenlenen etkinliklerle tanıtılır ve kutlanır.

Kahvenin pişirilme şekli, tüketimi ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bu farklılıkların temelinde yatan da hiç şüphesiz kültür farklılıkları olmaktadır. Bu nedenle kahve yalnızca ulusal değil, global bir içecek halini almıştır.

KAHVENİN ORTAYA ÇIKIŞI

Kahvenin anavatanı, Etiyopya'nın Kaffa bölgesi olarak bilinir. Kaffa bölgesindeki ormanlarda yetişen Arabika kahve ağaçları, çekirdekleri işlenen ilk kahveler olarak bilinmektedir.

Yemen'den Türkiye'ye, Osmanlı'dan da Avrupa'ya geçen kahve, Osmanlı dönemlerinde de sarayın vazgeçilmez içeceği olmuştu.

DÜNYA KAHVE GÜNÜ TARİHİ

Dünya kahve Günü'nün ilk resmi tarihi Uluslararası Kahve Örgütü tarafından kabul edilen ve Milano'da başlatılan 1 Ekim 2015 tarihidir.

Milano, Dünya Kahve Günü'nün merkezi konumundadır. Bugüne özel, dünyanın çeşitli yerlerinde kahveye dair ilgi çekici etkinlikler düzenleniyor. Kahve tadım günlerinden özel indirimlere kadar çok sayıda insanın aynı amaçla bir araya toplandığı bu etkinlikler, tüm dünyada ilgi görüyor.

Dünya Kahve Günü'nde amaç, kahve tutkunlarını bir araya getirip, bu özel içeceği daha keyifli tüketmelerini sağlayacak etkinlikler düzenlemek.

Bugüne özel birçok işletme ücretsiz ya da indirimli kahve sunuyor. Bazı işletmeler, sosyal ağlardan takipçileri ile kuponlar ve özel fırsatlar paylaşıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR