Yüce Allah, Kadir Gecesi hakkında Kur’an-ı Kerim’de, bin aydan daha hayırlı bir gece olduğunu söylemiştir. Bu önemli geceyi Ramazan ayının son on günleri içerisine saklamıştır. Müslümanlar hem ramazanı iyi değerlendirmek hem de Kadir Gecesi’ni kaçırmamak için içinde bulunduğumuz son Ramazan günlerini dolu dolu geçirmelidirler. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) “Kadir gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.” buyurmaktadır. Bu gece de yapılacak olan dualar ve ibadetler Allah katında daha makbul sayılacaktır.

Kadir Gece’sinde yapılacak en güzel ibadetlerden birisi dua etmektir. Efendimiz bize hadislerinde bu gecede yapılması gereken duayı söylemiştir: “Allahümme inneke afuvvün kerîmun tuhibbul afve fa’fu annî”. Duanın anlamı ise “Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla’’

Bu gecede yapılması gereken ibadetler arasında kaza olan namazlarımızı kılmak ve Kadir Gecesi namazını kılmak yer alır. Sonrasında bol bol Kur’an-ı Kerim okuyarak bu gecenin anlamını idrak etmeyi sağlayabiliriz. Nitekim Kur’an, Kadir Gecesinde inmiştir. Bin aydan hayırlı olan bu gecede kendimiz için en çok gerekli olan ibadet tevbe istiğfar etmek olacaktır. Efendimize selat-ü selam getirerek ve Allah’ı çokça zikrederek bu kutsal geceyi değerlendirmeye çalışmalıyız.