Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?

Mübarek Ramazan ayının içinde bulunan Kadir Gecesi, Müslümanlar açısından çok özel bir konuma sahip. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in bu gece indirilmeye başlanması bu geceyi çok özel kılıyor. Peki, bu sene Kadir Gecesi hangi gün, ne zaman?

Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?

KADİR GECESİ ÖNEMİ

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı olan ay olarak bilinir. Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde bulunan Kadir Gecesi’nin bu denli değerli olmasının nedeni yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in söz konusu gece indirilmeye başlanmasından ötürüdür. O gece Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’e Alak suresinin ilk ayetleri Cebrail aleyhisselam tarafından iletilmiştir.

Kur'ân-ı Kerîm kendisinin, bir âyette ramazan ayında, başka bir âyette mübarek bir gecede, bir diğerinde ise Kadir gecesinde inmeye başladığını belirtmektedir.

"Şüphesiz biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle her bir iş için veya her bir kişi için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir." (Kadir: 97/1-5)

"Biz o Kur'an'ı mübarek bir gecede indirdik, zaten biz insanlığı her zaman uyarmaktayız." (Duhan: 44/3)

KADİR GECESİ HANGİ GÜN, NE ZAMAN?

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının 27. gecesine denk gelmektedir. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin önemi şu şekilde belirtilmiştir:

''Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

2018 yılında Kadir Gecesi 10 Haziran Pazar gecesi idrak edilecektir.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR