KADİR GECESİ ÖNEMİ

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı olan ay olarak bilinir. Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde bulunan Kadir Gecesi’nin bu denli değerli olmasının nedeni yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in söz konusu gece indirilmeye başlanmasından ötürüdür. O gece Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’e Alak suresinin ilk ayetleri Cebrail aleyhisselam tarafından iletilmiştir.

Kur'ân-ı Kerîm kendisinin, bir âyette ramazan ayında, başka bir âyette mübarek bir gecede, bir diğerinde ise Kadir gecesinde inmeye başladığını belirtmektedir.

"Şüphesiz biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle her bir iş için veya her bir kişi için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir." (Kadir: 97/1-5)

"Biz o Kur'an'ı mübarek bir gecede indirdik, zaten biz insanlığı her zaman uyarmaktayız." (Duhan: 44/3)

KADİR GECESİ HANGİ GÜN, NE ZAMAN?

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının 27. gecesine denk gelmektedir. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin önemi şu şekilde belirtilmiştir:

''Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

2018 yılında Kadir Gecesi 10 Haziran Pazar gecesi idrak edilecektir.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.