İzmir'de Bulunan 8 Bin 200 Yıllık Heykelcik Gülümsetti

İzmir'deki Yeşilova Höyüğü'nde kazılar devam ediyor. Kazılarda bulunan mermerden yapılmış 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği koruma altına alındı.

İzmir'de Bulunan 8 Bin 200 Yıllık Heykelcik Gülümsetti

İzmir'de Bulunan 8 Bin 200 Yıllık Heykelcik Gülümsetti

İzmir'de bulunan Yeşilova Höyüğü'nde süren kazılarda ortaya çıkarılan mermerden yapılmış 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği koruma altına alındı.

Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin; Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir ve Bornova belediyelerinin desteğiyle 2005 yılından bu yana yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bu seneki kazılarda yaklaşık 250 eserin bulunduğunu ifade eden Derin, bunlar arasında 8 bin 200 yıl öncesine tarihlenen mermer ana tanrıça heykelciğinin özel öneminin bulunduğunu söyledi.

Eserin, İzmir Müze Müdürlüğü'ne teslim edildiğini aktaran Derin, bu heykelcikten Yeşilova'da yaşayan ilk Egelilerin ana tanrıça ile ilgili inançları ve sanatçı kişiliklerine yönelik bilgiler edindiklerini belirtti.

Aynı dönemlerde Anadolu'da Çatalhöyük ve Göller Bölgesi'nde kil ve kireç taşından heykelcik işlendiğini, Ege'de ise mermerin işlendiğini gördüklerini belirten Derin, ana tanrıça heykelinin daha sonraki dönemlerde Ege uygarlıklarında görülen Kibele ve Artemis'e atfedilen mermer heykellerin küçük bir öncüsü olduğuna inandıklarını dile getirdi.

Heykelciğin baş kısmının bulunamadığını ifade eden Prof. Dr. Zafer Derin, şu bilgileri verdi:

'Küçük heykelcikte kadın vücudu işlenirken Anadolu'daki diğer örnekleri gibi şişman olarak betimlememişler. Yaklaşık 5 santim boyutunda. Obsidyen, çakmak taşı ve serpantin gibi taşları işlemeyi seven Egelilerin mermeri kullandıkları ilk uygulamalardan biri.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR