İtalya'da ‘Türk kasabası’ olarak bilinen Moena'da 300 seneden fazla bir zamandır yapılan Türk Festivali'nin son gününde, düzenlenen ebru gösterilerinde, ebru sanatçıları İtalyanlara ebru yapmayı gösterdiler.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İtalya Şubesinin katkıları ile Türk kasabası Moena'da geleneksel olarak her yıl düzenlenen etkinliğin kapanışında mehteran takımının gösterileri kasaba sakinlerinden büyük ilgi gördü.

İstanbul Sancaktepe Belediyesi Mehteran Takımı Sorumlusu ve Belediye Kütüphanesi Müdürü Yavuz Kul, söz konusu etkinlik ile yaptığı açıklamalarda, kasabalılar tarafından çok beğenildiklerini ve bundan dolayı memnun olduklarını belirtti.

Moenalılar, 300 seneyi aşkın bir süredir, son yıllarında resmi olarak her sene Ağustos ayında hazırladıkları etkinlikler ile Türk kültürünü İtalyanlara tanıtıyor.

TEMMUZ AYINDA KANADA’DA TÜRK RÜZGARI ESTİ

Türk ve Kanadalıları birleştiren festivalde açılan stantlarda Türk mutfağından yemekler, kebaplar, baklavalar, gözleme ve börekler satıldı. Festivalde ziyaretçilerin ilgisinin en çok Toronto’daki bir Türk restoranın açtığı döner standı çekti. Gelen misafirler üç ayrı döner tezgâhında geleneksel lezzeti ortaya koyan Mustafa Ardıç, önünde oluşan aşırı kuyruğa döner yetiştirmeye çalıştı.