İstanbul’un Fethi Osmanlı'nın Hazırlıkları

İstanbul’un Fethi'nde hazırlıkların net şekilde sonuç verecek biçimde tasarlanması başarı için elzem rol oynamıştır. Daha öncesinde de defalarca İstanbul’un kuşatılması ve bu kuşatmanın başarısızlıkla sonuçlanması acaba İstanbul düşürülemez mi sorusunu akıllara getirmiştir.

İstanbul’un Fethi Osmanlı'nın Hazırlıkları

İstanbul’un Fethi Osmanlı'nın Hazırlıkları

Fatih’in fetih hareket ile beraber bütünsel manada alınan önlemler ve ön hazırlıklar ile beraber bu sefer İstanbul’un düşmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu fetih sadece Osmanlı için değil tüm dünya düzeni için büyük bir etki alanına sahiptir. Dünyada tüm trendlerin değişmesine neden olan ilk adımlardan bir tanesidir.

Hangi Hazırlıklar Yapılmıştır?

İstanbul’un fethi Osmanlının hazırlıkları kapsamında şu hususlar dikkat çekmektedir;

Öncelikli olarak aşılması gereken ilk engel olan surları yıkmak için çok büyük toplar döktürülmüştür.

Bu topların tasarımında ve kullanımında Fatih’in de büyük bir rol sahibi olduğunun belirtilmesi gerekiyor.

Daha sonrasında gerekli olan destek adımlarının tamamlanması için ordunun takviye kuvvetleri çok öncesinden hazırlanmıştır.

En önemli noktalardan bir diğeri de Rumeli Hisarı’nın yaptırılmasıdır. Hemen Anadolu Hisarı’nın karşısına inşa edilmiş olan bu hisarın askeri bağlamda büyük öneme sahip olduğunun da altı çizilmelidir. Hali hazırda korunan yapılar arasındadır. 

Bu teknik adımların yanı sıra açık ara kendini gösteren manevi bir inancın da kendini hissettirdiği fark edilmektedir. Özellikle Akşemsettin’in etkisinin yadsınamaz konumda olduğu da belirtilmelidir. Birçok imparator tarafından rüya olduğu düşünülen İstanbul’un fethinin fatih döneminde gerçek olması Osmanlı için göz kamaştırıcı bir tarih sayfasının hazırlanmasına açılmasına sebebiyet vermiştir.

İstanbul’un Fethinin Etkileri Nelerdir?

İstanbul’un fethi Osmanlının hazırlıkları kadar bu fethin sonuçları da büyük önem arz etmektedir. İstanbul’un fethi ile beraber meydana gelen sonuçlar;

Öncelikli olarak feodal düzenler için sonu getirmiştir.

Hazırlanan büyük toplar ile surların yıkılabileceğinin kanıtlanmış olması feodal düzenlerin sonunu getirmiştir.

Osmanlının yükseliş hareketi başlamış ve fetihler büyük bir hız kazanmıştır.

Avrupa Osmanlı tehdidini sırtında hissetmeye başlamış ve bu noktada hali hazırda bir Haçlı birliği oluşturulur mu ümidi varlığını sürdürmektedir.

Askeri manada yapılan yeniliklerin odak noktası Osmanlı olmuştur. Ateşli silahların yaygın olarak kullanılmasına kadar bu üstünlüğün açık ara Osmanlıda olduğunun da belirtilmesi gerekir.

Bu detaylara bakıldığı zaman hem içsel hem de dışsal sonuçlara sebebiyet verdiği de eklenmesi gereken hususlar arasında kendini göstermektedir. İstanbul fetih hareketinin yıkılamaz denilen surları alt etmesi dahi tüm dünya düzeninin direkt olarak değişmesine neden olmuştur.

Kültürel Miras Nasıl Korundu?

Fethin hemen sonrasında atılan adımlar da hoşgörünün sembolleri arasındadır. Kişilerin kendi inanç özgürlüklerini koruma altına alarak hayatlarına devam etmeleri için olanak tanınmış ve kesinlikle herhangi bir baskı kurulmamıştır. Bu alanda kültürel mirasın korunması Fatih’in en temel önceliklerinden biri olmuştur.

İLİşKİLİ HABERLER

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR