Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

İstanbul'da Kesinlikle Görülmesi Gereken Selâtin Camiler

İstanbul’da yer alan 28 selâtin camii içinden, mimari özellikleri ve estetiğiyle öne çıkan ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken camiler…

İstanbul'da Kesinlikle Görülmesi Gereken Selâtin Camiler

İstanbul'da Kesinlikle Görülmesi Gereken Selâtin Camiler

Selâtin Camiler, padişahların talimatlarıyla inşa edilen camilerdir. Saray geleneği doğrultusunda, selâtin cami yapımı için bazı kurallar vardır.

Bu şartlardan birincisi, padişahın önemli bir askerî zafer elde etmesidir. Bu zaferle beraber, bir de önemli bir ganimete sahip olmasıdır. Ayrıca bu camilerin inşasında devlet kasasından para alınmaz, inşaat padişahın kendi serveti ile yaptırılırdı.

SELATİN CAMİLERİN ÖZELLİKLERİ

24 saat açık

Büyük

Ramazan’da minareler arasında mahya asılması

Hünkar mahfili bulunması

Birden fazla minaresi olması

1-) Süleymaniye Camii- Mimar Sinan/ Kanuni Sultan Süleyman Süleymaniye Camii,

1551-57 seneleri arasında, Kanuni Sultan Süleyman için Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve mimarın “kalfalık devri eseri” olarak kabul edilen camidir.

Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak bilinen bu cami, 100’ü aşkın depreme maruz kalmasına karşın hiçbir hasar almamış, duvarlarında hiçbir çatlak söz konusu olmamıştır.

Süleymaniye, 1985 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

2-) Sultan Ahmet Camii – Sedefkar Mehmed Ağa/ Sultan I. Ahmet

Sultan I. Ahmet için, Sedefkar Mehmed Ağa’nın inşa ettiği Sultan Ahmet Camii, mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle süslendiği ve çoğunlukla mavi renk bulunduğu için Avrupalılar tarafından “Blue Mosque” olarak adlandırılmıştır.

Bu cami, külliyesi göz önünde bulundurulduğu zaman, Türkiye’deki en büyük örneklerden biridir.

3-) Fatih Camii – Sinaüddin Yusuf bin Abdullah/ Fatih Sultan Mehmet

Caminin ilk durumundan bugüne yalnızca şadırvan avlusunun üç duvarı, şadırvan, tac kapı, mihrap, minareler ve çevre duvarının bir bölümü kalabilmiştir. Bu sebeple caminin ilk görüntüsü tamamen bozulmuştur.

Ayrıca 1999 depreminin ardından caminin zemininde kayma oluşmuş, bu sebeple bir süre restorasyon gören cami 2012 yılında yeniden ibadete açılmıştır.

4-) Eyüp Sultan Camii

Haliç kıyısında yer alan Eyüp Camii, Fatih’ten sonra bütün padişahların kılıç kuşandığı yer haline gelmiştir.

Çıkıntılı bir mihrabı vardır. Merkez kubbe, altı sütun ve iki fil ayağına müstenit kemerlere yaslanır. Etrafında yarım kubbe, ortasında Eyüp Sultan’ın türbesi, sandukasının ayakucunda bir pınar, avlu ortasında bir çınar yer almaktadır.

5-) Beylerbeyi – Mehmed Tahir Ağa/ I. Abdülhamid

55 pencereli ve iç mekanda kalem işleriyle süslenmiş duvarlarda her ne kadar Osmanlı çinileri kullanılmış olsa da, Avrupa çinileri de dikkat çekmektedir. Kubbe kasnağında 1945 yılında Hattat Halim tarafından yenilenen “Esmâ-i Hüsnâ” yer almaktadır.

6-) Büyük Mecidiye Camii – Nigoğos Balyan/ Abdülmecid

Halk arasında Ortaköy Camii ismiyle bilinen bu cami, 1853 yılında Ermeni mimar Nigoğos Balyan tarafından inşa edilmiştir.

İstanbul’daki en kibar camilerden biri olan Büyük Mecidiye Camii, İstanbul Boğazı’nın görülebildiği muhteşem bir manzaraya sahiptir. Camideki geniş ve yüksek pencereler, Boğaz’dan gelen ışıkları caminin içine yansıtacak bir şekilde düzenlenmiştir.

7-) Pertevniyal Valide Sultan Camii – Montani/ Sultan Abdülaziz

1869-71 seneleri arasında Aksaray/ Fatih’te yapıldı.

Caminin tasarımı neogotiktir. Klasik Osmanlı camilerinden oldukça farklı bir mimariye sahiptir.

Caminin tek kubbesi bulunmaktadır. Bu kubbe yüksek olmasına rağmen çapı açısından küçüktür.

Son Dakika Kültür - Sanat Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR