İstanbul'da çalışması sürdürülen Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında tarihe ışık tutacak tarihi eserler çıkarıldı. Beşiktaş istasyon çalışmaları sırasında 19. ve 20. yüzyıllara ait olduğu düşünülen eserler bulundu. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu mevcut yapı temellerinin yerinde korunmasını istemedi ve eserlerin bilimsel çizimleri ve kayıtları oluşturularak yerinden kaldırılmasına izin verdi. Müze Müdürlüğü bünyesinde metro alanında arkeolojik kazı çalışmalarına devam ediliyor.

BOĞAZ'IN TARİHİ AYDINLANIYOR

Metro çalışmaları, İstanbul ve özellikle de Boğaz’ın merak edilen tarihi hakkında yepyeni ilgiler ortaya çıkardı. Müze arkeologlarının ciddi bir şekilde faaliyet göstermelerinden sonra dairesel planlı neolitik zaman olduğu düşünülen yapılar ve bu yapıların çevresinde aynı Yenikapı arkeolojik kazılarında bulunan urne tipi mezarlara ulaşıldı.

İstanbul Boğazı çevresinde ilk kez rastlanılan bu eserler arkeologları oldukça meraklandırdı. Çıkarılan bu eserler İstanbul için büyük bir bilgi kaynağı oldu. Aynen Yenikapı'da Bayrampaşa Deresi civarındaki gibi Ihlamur Deresi yakınlarında da neolitik zaman yapılaşması görülüyor. İstanbul'da MÖ 6500 ile 3000'li seneler arasındaki mevcut boşluğun Beşiktaş’tan bulunacak bulgular ile tamamlanacak. Kazı çalışmalarında daha derinlere inildikçe tarih öncesi dönemlerden kalan önemli eserlere ulaşılacağı belirtiliyor.