Insanoglu ne gözünü ne midesini doyuramamistir. Hep daha fazlası hep daha lezzetlisi arayışı gununuzdede hızını kesmeden çiğ gibi büyüyerek devam etmektedir. Oysa ki Allah'ın Habibi Peygamber Efendimiz (s.a.v) " İsraf haramdır " derken sanki bu günümüzü görmüş yıllar öncesinden bizi uyarmis. Öyleki sosyal medya ortamıni artık sahip olduğumuz zenginliklerin yediğimiz yiyeceklerin resimleri boy boy doldurmakta. Hep bir ustumuz bize rakip hep bir yarış içinde hep daha çok kazanma hirsi daha iyisini yeme suruklenisine kapilmis gidiyoruz.

Hal böyle olunca ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tam kesinlik kazanmamis ama ismi ile insana anlatması gereken mesajı gayet iyi veren bir cami geliyor akıllara . Fatih Zeyrek'te bulunan "Sanki Yedim Camii ". Dışaridan bakıldığında hiçbir mimari özelliği olmayan sıradan bir mahalle camisi olsada ismi ve hikayesi ile tam bir örnektir. Yaptiran kisi hem bir cami yaptırıp amel defterini kıyamete kadar açık tutma arzusunu gerçekleştirmiş hemde israfın önüne geçip hayatına yön verecek desturu bulmuştur Sanki Yedim diyerek. Camiyi yaptiran kisi ihtiyacı olmayan sadece nefsine hoş geldiği için istediği herseyin parasini bir kenara koyup sanki yedim diyerek yoluna devam etmiş. Sonuc olarak bu cami ortaya çıkmış.

Etrafimiza bakmamıza bile gerek yok, kendimize baksak objektif olarak göreceğiz bu desturdan ne kadar uzak olduğumuzu. Hayatını arzu ve istekleklerine köle olmuş yaşamaktan uzaklaşmak çoğumuzun kulağına uzak gelebilir ama uzun yolların hepsi unutmamak gerekir ki minik bir ilk adım ile başlar. Hayatimizda ufak tefek ihtiyacimiz olmayan aliskanliklari çıkarmak birsey alırken ne kadar ihyiyacim var diye düşünmek kendimizden usttekilerle yarışa değilde bizden kötü durumdaki insanlarla yardimlasmak ilk adimimiz olabilir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip hikayenin canlı şahidi olan camiyi de görebilirsiniz.