17 Eylül 2019
  • Istanbul 28°
  • Ankara 27.22°
  • Izmir 29°
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:19
Yatsı 20:39
BIST101.521
Dolar5,705
Euro6,3052
Altın275,3918

İslam'la Gelen Hayvan Hakları

Peygamber Efendimiz gelmeden önce cahiliye insanı, kadınlara ve zayıflara hiç bir değer vermiyordu. Böyle bir toplumdan hayvanlara değer verilmesi beklenemezdi. Efendimiz'in gelmesinden hayvanlar dahi nasibini almıştır.

İslam'la Gelen Hayvan Hakları

Yüce Allah, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’i inşalara rehber olarak göndermeden önce, cahiliye toplumlarında zayıf olan insanlara ve kadınlara dahi hiçbir değer verilmiyordu. Böyle bir cehalet içinde yüzün toplumda kaldı ki hayvanlara değer verilsin. Zavallı hayvanlar o dönemlerde hem insanların hizmetinde çalışıyorlardı hem de türlü işkence ve ıztırap içerisinde hayat sürmeye çalışıyorlardı. Alemlere rahmet olan Peygamber Efendimiz’in gelmesiyle birlikte toplumlara her alanda güzellik ve doğruluk geldi. Hayvanlar dahil bu kutlu gelişten nasibini aldılar ve çektikleri çileden kurtulup rahata kavuştular.

Efendimiz Mediye teşrif ettikleri bir gün orada bulunan bir topluluğun diri olan devenin hörgücünü kestiklerini gördü. Aynı şekilde koyunları da bacaklarından kopartıp yiyorlardı. Durumu gören Efendimiz çok üzüldü ve şöyle dedi: ‘Hayvan diriyken ondan kesilen her şey leş hükmündedir ve yenilmez.’ Cahiliyede yaygın olan bu davranış Efendimiz’in ikazı üzerine yasaklandı ve hayvanlar bu şekilde acı çekmekten kurtarıldı. Hayvanların keyfiyetten dolayı ve faydasız bir nedenle öldürülmesi de yasaklandı. Böyle öldürülen hayvanların ahirette katilinden hesap soracağını ifade etti.

İslam dini her konuda olduğu gibi hayvanlara da merhamet ederek şefkatle yaklaşmayı emreder. Efendimiz bir hadisinde: ‘Allah Teâlâ bu dilsiz hayvanlara iyi davranmanızı emrediyor! Verimli bir arâziden geçiyorsanız hayvanların biraz otlamasına müsâade edin! Kurak bir yerden geçiyorsanız oradan çabuk geçin, bu tür yerlerde fazla oyalanarak hayvanlara sıkıntı ve zarar vermeyin’ diyerek sahabileri uyarmıştır.

İslamdan önce insanların bile göremediği bu zerafeti ve şefkati Peygamberimz geldiklten sonra hayvanlar dahi görmeye başladı. Bunun güzel örneklerinden birisi de Osmanlı’da hayvanların ihtiyaçları için kurulan vakıflardır.


Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri