Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de kurban ibadeti hakkında, ‘Kendilerine ait birtakım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun.’ buyurmuştur. (Hac 22/28)

İslam aleminde önemli bir değere sahip olan kurban ibadeti, cahil insanların bir takım alışkanlıkları ile dinde varmış gibi gösterilen davranışlar ve hurafelerle doldurulmakta. Bunların en bilineni kesilen kurbanın kanını alnına sürmektir. Söz konusu davranışın İslam dini ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Güvenilir İslam kaynaklarında böyle bir bilgiye hiç rastlanmamıştır. Başka kültürlerde giren bu adetin İslam dininde yeri yoktur.

Kurban ibadeti, İslam dininde durumu iyi olan insanların üzerine vacip olan bir ibadettir. Zilhicce ayının onuncu, on birinci, on ikinci günleri ile on birinci, on ikinci gecelerinde ibâdet ve Allâh’a olan bağlılığı ve yakınlığı ifade etmek adına kesilen hayvana kurban denir. Yılda bir kere olan bu ibadet ihtiyaç sahipleri üzerine farz değildir. Ancak kurban kesenlerin diğer durumu iyi olmayan Müslüman kardeşlerini gözetmesi ve kurbanlarını onlarla paylaşması Allah katında hoş karşılanan bir ibadettir.