İslam dininde gelinlik giymenin yeri hakkında pek çok değişik yorumlar gündeme geliyor. Herkesin bildiği gibi gelinlik; manto, elbise, pardösü gibi içeride ve dışarıda giyilen alışılmış kıyafetlerden biri yerine geçmiyor. Belli bir zamanda giyilmek üzere özel olarak hazırlanmış bir kıyafettir. Maksat, gelini daha cazip bir duruma getirmektir. Kaldı ki dinimizde bir gün bile olsa, bayanın helali olmayan kimseler tarafından cazip görünmesi uygun değildir.

Gelinin vücut hatlarını örtmeyecek kadar şeffaf, başı, kolları ve diğer yerlerini kapatmayacak ölçüde dikilmiş gelinliklerin tesettür yerine geçmeyeceği zaten bilinen bir gerçektir. Kadın ve erkeklerin karışık oldukları nikâh salonlarında ve düğün törenlerinde dinen bu tarz gelinliklerin giyilemeyeceğini dinimiz bizlere belirtmiştir. Bu konuda pek çok hadis ve ayette mevcuttur.

Böyle gelinliklerin sadece bayanlar içinde yapılan törenlerde, erkeklerin bulunmaması şartıyla giyilmesi daha doğru olur. Buna rağmen bu meselede hassas olan kimselerin böylesine tesettür ölçüsünden uzak gelinlikleri tercih etmemeleri çok daha uygundur.
Gelinlik giymeyi arzulayan kimseler, tesettürü yerine getiren gelinlikler giymek kaydı ile merasimlerde ve törenlerde bulunurlar.