İslam Tarihinin İlk Kadın Şehidi Kimdir?

İslam tarihinde şehit olan ilk kadın Hz. Sümeyye’nin hayatını sizler için derledik.

İslam Tarihinin İlk Kadın Şehidi Kimdir?

İslam Tarihinin İlk Kadın Şehidi Kimdir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v.) ile birlikte müslüman olan yedi sahabiden Hz. Sümeyye, İslam tarihinde şehitlik mertebesine erişen ilk kadın olmuştur. İslamiyet'i kabul ettikten sonra eşi Yasir bin Amir ile birlikte ağır işkence ve hakarete maruz kalan Hz. Sümeyye, Peygamberimiz tarafından şu sözlerle cennetle müjdelenmiştir

"Sabredin ey Yâsir ailesi, sabredin ey Yâsir ailesi! Sizin mükâfatınız cennet­tir. Sabredin ey Yâsir ailesi…"

Peki bu müjdeye hasıl olan Hz. Sümeyye kimdir?

Sümeyye, Ebu Cehil’in amcası Ebu Huzeyfe’nin cariyesiydi. Ebu Huzeyfe onu, Yemen’den gelen ve kendisine sığınan Yasir ile evlendirmişti. Bu evlilikten Ammâr dünyaya gelmişti. İslamiyetin ilan edilmesi emri geldiğinde Sümeyye, Yasir ve Ammar ilk müslümanlar arasında yer almıştır. Ayrıca Sümeyye ve Ammâr Mekke’de müslümanlığını açıkça ilan eden ilk yedi kişi arasındadır. İslamiyeti kabul etmelerinin ardından akılalmaz işkencelere maruz kaldılar. Üzerlerine demir zırh giydirilip güneş altında saatlerce bekletildiler. Mekke'de onları koruyacak kimseleri de yoktu. Bir gün Mekke’de kızgın güneşin altında işkence gördükleri sırada Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v.) onların yanına gelerek, “Ey Yasir ailesi, dayanın! Müjdeler olsun ki yeriniz elbette cennettir” demiş. Onlar da bu sevinçle zulme sabır göstermişlerdir.

Sümeyye'nin yaşı ilerledi ama işkenceler bitmedi. Yaşına rağmen işkencelere direndi ve müşriklerin isteklerini kabul etmedi. Ebu Cehil fiziksel işkence yanında kendisine hakaret etti. İman etmesinin sebebinin başka şeyler olduğunu söyleyerek namusuna dil uzattı ve sonunda onu mızraklayarak şehid etti. Böylece Sümeyye İslâm tarihinde şehitlik mertebesine erişen ilk kadın müslüman oldu.

Hz. Peygamber, Sümeyye’nin bu kahramanlığını unutmadı, Ebû Cehil, Bedir Gazvesi’nde öldürülünce Hz. Sümeyye'nin oğlu Ammâr b. Yâsir’e, “Allah anneni öldürenin hakkından geldi” demiştir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR