İslam dini kadınlara büyük önem vermiştir. Diğer medeniyetlere göre İslam medeniyetinde kadın hazine gibi korunmuştur. İslam kadını mücevher gibi saklarken kendini geliştirmesini ve yeniliklere açık olmasına da müsade etmiştir. Bunun en güzel örneklerini Peygamber Efendimiz zamanında yaşayan hanım sahabelerden görebiliriz.

1- İslam’ın ilk tebliğcilerinden; Hz. Rubeyyi Binti Muavviz
Hz. Rubeyyi Binti Muavviz, ilmi ve siyasi toplantılarda bulunan hanım sahabelerden birisidir. Medine topraklarında İslam’ın yayılmasına, ilmiyle ve görgüsüyle yardımcı olan hanım sahabedir. Bu sahabe Peygamber Efendimiz’den birçok ilim almış ve çokça hadis nakletmiştir

2- İslam’ın ilk hanım habibi, Hz. Esma Binti Yezid
Hz. Esma Binti Yezid, ensar hanımlarındandır. Peygamber Efendimizin yanına gelerek, sıkıntıları rahatlıkla söyleyebilen, konuşması düzgün, açık sözlü ve oldukça cömert hanım sahabilerdendir. Allah Rasul’üne sürekli olarak hizmet etmek sterdi.

3- İslam’ın ilk şairi; Hz. Hansa
Hz. Hansa’nın asıl adı Tümadar’dır. Zekası, dirayeti, düşünce sahibi olması ve güzel olması nedeniyle ona Hansa lakabı verildi. Bütün şiir şekillerini bilir ve her türlü şiir okumakta üstüne yoktu. Tüm Arap alimleri onun döneminde ve sonrasında kadınlar arasında onun gibi bir şair olmadığını söylemişlerdir.

4- İslam’ın ilk tabibi; Hz. Şifa Binti Abdullah
Hz. Şifa Hatun hicret öncesinde İslam ile tanışan kadın sahabelerden birisidir. Cahiliye Arapları arasında yazı yazmayı bilen nadir insanlardandır. Bilgilerinden ve görüşlerinden oldukça fazla yararlanılan mübarek bir isimdir.