Geleneksel olarak halk içinde "imam nikahı" olarak tanınan nikah biçiminin doğrusu, dini nikah veya İslami nikahtır.
İslam dinine göre gerçekleştirilen nikah töreni, aynen resmi nikahta olduğu gibi şahitler eşliğinde gerçekleştirilir.
Dini nikah (imam nikâhı) kıyacak dini donanıma sahip bir kişi tarafından yapılmalıdır. Geleneksel olarak bu nikah biçiminin isminin "imam nikahı" olarak tanınması, bu nikahın imam veya hoca tarafından yapılması gerektiği manasına gelmez. Dini donanıma sahip, bir inanan da imam nikâhını kolayca yapabilmektedir.

Dini (islami) nikah şahitliği

Evlenecek kadın ve erkek 2 şahit huzurunda ve imamın yanında yemin ederler. Dini nikah sırasında şahitlik yapanlarında müslüman olması lazımdır. Şahitlerin ikisininde erkek olması veya 1 erkek 2 kadın olması lazımdır. 2 kadın huzurunda dini nikah gerçekleştirmek caiz olmaz. Dini nikah için en az bir erkek şahit mecburidir. Şahitlik yapacak kadının ve gelinin tesettürlü olması mecburidir.

İmam Nikahı (dini nikah) nasıl yapılır?

Evlenecek çiftin ve şahitlerin, dini nikahı gerçekleştircek kişiyi karşıdan görecek biçimde oturmaları lazım. Nikâhı yapacak kişinin, dini nikah için lazım olan duayı okuyarak nikâha başlaması, gelin ve damada evliliği kabul edip etmediklerini sorması, şahitlerin şahitliklerini sorması ve dini nikah için lazım olan dua ile nikâhı tamamlaması lazım. Gelin, damat ve şahitlerin abdestli biçimde nikah töreninde olmaları doğru olandır.

Çiftlerin evli kabul sayolması için ve kanuni yaptırımlar için yalnızca dini nikah yeterli olmaz, bunun yanında resmi nikah kıyılması mecburidir.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.