Sultan II. Abdülhamid’in kızı Şadiye Osmanoğlu, babasının Ramazan aylarını nasıl geçirdiğine dair notlarında güzel ve önemli bilgiler vermektedir. Abdülhamid’in kızının gözünden babasının Ramazan günleri…

Osmanlı döneminde Ramazan ayının pek güzel geçtiğini söyleyen Şadiye Osmanoğlu, Ramazan için hazırlıkların çok erkenden başladığını söylüyor. Sarayda temizlikler başlar, bütün odalara çeşit çeşit şerbetler ve lezzetli iftariyelikler hazırlanır, ilk iftar sofralarında altın yaldızlı kefesler hazırlanır ve türlü türlü seccadelerin yerlerine serildiğini anlatıyor. Sarayda iftardan sonra akşam ve teravih namazları imam ve müezzinler eşliğinde ilahilerle kılındığından bahsediyor.

Ramazan günlerinde sarayda her dairede ayrı imamların ve müezzinlerin bulunduğundan da bahsediyor. Padişahın teravih namazını kendi dairesinin hemen yanındaki köşkte, sarayın ulemaları ve müezzinler eşliğinde namazını kılardı. Sahura kadar saray kapıları açılır, sonrasında sahur hazırlıkları başlardı. Sultan Abdülhamid her Ramazan günü huzur derslerini dinlemeye devam ederdi. Ramazan boyunca musikiye ve çalgıya ara verilirdi. Şadiye Hanım, babasının iftara sık sık damatlarını ve kardeşlerini davet ettiğinden bahsediyor ve iftar sonrasında diş kirası keselerinden dağıttığını anlatıyor. Sultan Abdülhamid Han, Ramazan ayı içerisinde kutsal emanetlere önem verir onları bir törenle ziyaret ederdi. Özellikle Ramazanın son günlerinde ibadet hayatına daha fazla önem verdiğini anlatan Şadiye Hanım, bu günleri mümkün olsa iple çekmek istediğinden bahsediyor.