Van'ın Gürpınar ilçesinde 1643 senesinde sarp kayalıklar üstüne inşa edilen Hoşap Kalesi'nin bu yılki kazı ve yenileme çalışmaları başlandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top öncülüğünde 2007 senesinden bu yıla kadar yapılan kazı ve yenileme faaliyetlerini 10'u uzman 30 kişiden oluşan bir grup yürütüyor.

Yrd. Doç. Dr. Top, konu ile alakalı yaptığı konuşmada bilinen bir yanlışı düzeltti. Şimdiye kadar Urartulara ait olduğu söylenen Hoşap Kalesi'nin Osmanlı’ya ait olduğunu söyledi. Kalenin yenileme ve kazı çalışmalarında çok farklı bilgiler edindiklerini belirten Top, ‘Kesin ve net olarak söyleyebilirim ki Hoşap Kalesi 10 senelik yapılan çalışmalara bakılarak, temelinden en üst katına kadar bir Osmanlı’ya aittir. Osmanlı döneminde bu yerlere hakim olan Mahmudi beyleri tarafından yaptırılmıştır.’ dedi.

Kalenin ilk zamanlarında Osmanlı ve İran arasındaki ilişkiler dolayısıyla iyi bir hayat geçirdiklerini söyleyen Top, devam eden kazı faaliyetinde ortaya çıkardıkları süslemeler için kullandıkları alçı parçalarının hem Osmanlı hemde İran mimarisinde yer aldığını ifade etti.