Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, sanat dalında yapılan faaliyetler için Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, "Özellikle son zamanlarda hilye, tezbih, hat gibi medeniyetimizin mührünü taşıyan güzide sanatlara olan ilgi ve alakanın yükselişte  olmasını memnuniyetle müşahede ediyor ve bu sahadaki teşvik ve himayeleriniz için zat-ı devletlerine şükranlarımı arz ediyorum." dedi.

Bakan Avcı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu Fuayesi'nde Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışması Ödül Töreni ve Uluslararası Hüsn-i Hat ve Hilye-i Şerif Sempozyumu'ndaki konuşmasında, etkinliğin kültür ve sanat camiası için hayırlı olmasını diledi.

Ramazan ayı içerisinde Hz. Muhammed’in (S.A.V.)  mana iklimini taşıyan bu eserlere baktıkça gönüllerinin huzur bulduğunu ifade eden Avcı, "Bu eserleri misafir edeceğimiz evlerimiz, iş yerlerimiz, sergi alanlarımız bereketlenmektedir. Özellikle son zamanlarda hilye,tezhib,hat gibi medeniyetimizin mührünü taşıyan güzide sanatlara olan teveccühün, ilgi ve alakanın artmış olmasını memnuniyetle müşahede ediyor ve bu sahadaki teşvik ve himayeleriniz için zat-ı devletlerine şükranlarımı arz ediyorum." diye konuştu.

Ödül almaya hak kazanan sanat eserleri sahiplerini tebrik ettiğini belirten Avcı,

"Jüriyi ayrıca tebrik ediyorum çünkü bu kadar güzel eser arasında bir sıralama yapmak herhalde çok zor bir işti. Bu zor işin altına imza atan değerli jüri üyelerini tebrik ediyorum." Yorumunda bulundu.

İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Çebi de çok az sayıda sanatçının kendine has eserler ortaya çıkardığı, sanatın geçmişi tekerrür etmekten ibaret olmadığını, ileriye bakarak, bugünün ve geleceğin eserlerini üretmek olduğunu beyan etti.

Mehmet Çebi, gelecek nesillere sanatın müzeler yoluyla geçirilmesi gerektiğini, tarihi eser gösteriminde bulunan müzelerden ziyade çağdaş sanat eserlerinin gösteriminde bulunan müzelerin de artmasının önemli bir konu olduğunu söyledi.

BAKAN AVCI'DAN SERTİFİKA

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, yarışmada dereceye girenlere sertifikalarını takdim etti.

Dereceye yapan ilk 10 kişiye ödüllerini ise Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan verdi. Bakan Avcı konuşmasının sonunda Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'a hilye sanatıyla yapılmış tablo armağan etti.