Balkan Savaşlarındaki Edirne savunmasında karargah olarak faaliyet gösteren Hıdırlık Tabyası, artık ‘Edirne Balkan Tarihi Müzesi’ olarak değerlendirilecek.

Harabe bir durumda iken yaklaşık 3 sene devam eden ve geçtiğimiz sene yenileme çalışmalarının bitmesinden sonra ayağa dikilen zamanın Edirne'deki en büyük savunma tabyalarından biri olan Hıdırlık Tabyası'nın müze olarak hazırlanması için faaliyete geçildi. Meşhur tabya 2 sene sonunda müze olarak ziyaretçilerini ağırlayacak.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu tarafından yapılan bilgilendirmede, uzun süredir devam eden yenileme çalışmalarından sonra tabyanın artık Edirne Balkan Tarihi Müzesi olarak tanzim edilmesi durumuna geldiğini belirtti.

Müzedeki tarihi bilgilendirmenin Edirne'nin fethiyle başlayacağını söyleyen Hacıoğlu, ‘Yüklenici firmaya yer tahsis edildi. Edirne 700 gün sonra Balkan Tarihi Müzesi'ne kavuşmuş olacak. Tabya ile beraber Edirne’de bulunan müze sayısı 8’e yükselecek. Hıdırlık Tabya Edirne'deki 30 tabyaların arasındaki en büyük tabyadır. Şükrüpaşa bu tabyadan Edirne'yi 155 gün boyunca savunmuştur. Edirne Balkan Tarihi Müzesi olarak nitelendirilecek tabya, Türkiye'de ve Balkanlarda bulunan en büyük müze konumunda olacak.' açıklamasını yaptı.