Antalya’nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti’nde yapılan kaçak kazılar sırasında ortaya çıkarılan ve ardından ve yurt dışına kaçırılan Herakles Lahdi, bakanlık görevlileri tarafından 6 Eylül’de Cenevre’de geri alınmasına yönelik girişimlerde bulunulmuştu.

Türkiye’den 50 sene önce kaçak yollarda çıkarılan Herakles Lahdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uğraşları sonunda İsviçre’den ait olduğu Türkiye’ye getirildi.

THY İLE GETİRİLDİ

Herakles Lahit, 10 günlük tatil dolayısıyla gümrük deposunda biraz bekletildi. Kargo paketleme ve mühürleme işlemleri Cenevre Başkonsolosluğu tarafından yapılmasının ardından bu sabah kamyonla Cenevre’den Zürih’e doğru yola çıkarıldı. Sonrasında Türk Hava Yollarına (THY) ait kargo uçağıyla saat 22.30’da İstanbul Atatürk Havalimanı’na indirildi.

BAKANLIK ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR

Bakanlığın raporlarına bakılırsa, ülkeye şimdiye kadar geri getirilen ilk miraslar İsviçre'nin Zürih şehrinde tespit edilen eserler oldu. Yürütülen faaliyetlerle 396 miras ülkeye geri getirildi. Türkiye'den kaçırılan ve Fransa'da bulunduğu tespit edilen Sultan 2. Abdülhamit'in 18 parça mirasının 2005 yılında, İngiltere'deki Aphrodisias Friz Bloğu'nun da 2006 yılında geri dönmesi sağlandı.

Bakanlık tarafından 2007 yılında Avusturya, İngiltere, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsviçre'den toplam 349 mirasın geri topraklarımıza getirilmesi sağlandı.