Hayrettin Karaca Kimdir?

Hayrettin Karaca kimdir? Hayrettin Karaca’nın hayatı nasıldır? Hayrettin Karaca’nın biyografisi nasıldır? Hayrettin Karaca kaç yaşında vefat etti? Hayrettin Karaca neden vefat etti?

Hayrettin Karaca Kimdir?

Hayrettin Karaca Kimdir?

Hayrettin Karaca, Bandırma’da 4 Nisan 1922 tarihinde doğmuştur. 20 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Hayrettin Karaca iş adamı olarak tanınmaktadır. Tema Vakfı’nın kurucusu ve “Toprak dede” olarak bilinmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından kendisine “Orman Kahramanı” unvanı verilmiştir.

Hayrettin Karaca’nın Hayatı

Hayrettin Karaca, 4 Nisan 1922 tarihinde Balıkesir’in Bandırma ilçesinde doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi ve annesi Zehra Hanım Kırım muhaciriydi.

Hayrettin Karaca, lise eğitimini İstanbul Boğaziçi Lisesinde aldı. Lise öğrenimi bittikten sonra ailesine ait trikotaj (örme işleri) atölyesinin yönetimini devraldı.

Karaca adıyla ünlenen atölyenin işleri gittikçe büyüdü. Tekstil alanında ihracat lideri oldu.

İşleri büyütüp, sanayi alanında başarıyı yakalayan Hayrettin Karaca, aslında iş adamı olmak istemediğini, doğayla iç içe yaşayarak edebiyatla ilgilenmek istediğini belirtmektedir.

Hayrettin Karaca, ellili yaşlarına geldiğinde Türkiye’nin ilk arboretumunu Yalova’da kurmuştur. Arbetorum, esasen ağaçların domine olduğu bilimsel araştırma amacıyla oluşturulan bahçelerdir. Karaca, gezilerinden topladığı yüzlerce bitki öğreğini bu arbetorumda yetiştirmiştir. İşlerin yönetimini oğluna bırakarak Anadolu’yu dolaşmaya başladı. Bu sırada Anadolu bölgesinde ciddi bir çölleşme eğiliminin bulunduğunu gözlemledi.

1992 yılında Nihat Gökyiğit ile TEMA Vakfı’nı kurarak bu sorunlarla aktif olarak baş etmeyi hedefledi. Vakfın kuruluşunda Vehbi Koç’un da işbirliği vardır.TEMA’nın açılımı Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’dır. TEMA Vakfı Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olma konumundadır. Hayrettin Karaca, TEMA’nın Onursal Başkanlarından biridir.

Vakıf, özellikle erozyon tehlikesine odaklanarak geniş iş birliğiyle çalışmalara başlar. Bu alanda birçok önemli projeye imza atarlar.

Hayrettin Karaca Birleşmiş Milletler tarafından “Orman Kahramanı” unvanı kazanmıştır.

Hayrettin Karaca'nın çevre konusundaki durmak bilmeyen çalışmaları için Türkiye’deki beş üniversitesinden fahri doktorluk unvanına layık görülmüştür.

UNEP "Global 500 Roll of Honor" ödülünü almıştır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Çevre Ödülüne layık görülmüştür. Lions Club’ın "Melvin Jones Ödülü"nü ve Çevre Bakanlığı "En Büyük Hizmet Ödülü"nü alır. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü de kazandığı ödüller arasındadır.

Hayrettin Karaca, iki evlilik yapmıştır. İlk eşi Altay Karaca’nın vefatından sonra, ikinci evliliğini Sevim Karaca ile yaptı. Sevim Hanım, 2001 yılında hayatını kaybeder. Hayrettin Karaca’nın iki evliliğinden dört çocuğu bulunmaktadır.

Hayrettin Karaca’nın Ölümü

Hayrettin Karaca, 20 Ocak 2020 tarihinde, İstanbul’da hayatını kaybetti. Vefat ettiğinde 97 yaşında bulunuyordu.

Hayrettin Karaca’nın cenaze töreni, 22 Ocak’ta Fatih Camisinde düzenlendi. Hayrettin Karaca, Türk bayrağına sarılı bir tabut ile, Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verilmiştir.

Cenaze törenine, TEMA Vakfını beraber kurdukları kadim arkadaşı Nihat Gökyiğit, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski bakan Ali Babacan ve CHP üyesi Muharrem İnce gibi siyasetçilerle beraber, çok sayıda TEMA gönüllüsü de katıldı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR